Základným ciel'om účasti politickej strany SMER - sociálna demokracia v novej vláde vo volebnom období 2016 - 2020 je ďalšie výrazné posilňovanie sociálneho štátu a dynamické približovanie Slovenska k priemeru životnej úrovne EÚ bez negatívneho vplyvu na verejné financie. SMER - sociálna demokracia chce, aby Slovensko v roku 2020 bolo na úrovni 85 percent priemeru životnej úrovne krajín Európskej únie.
Politický cieľ je reálny vzhľadom na ekonomické, finančné a sociálne ukazovatele, ktoré Slovensko dosiahlo v rokoch 2012 - 2016. Dokument Robíme pre ľudí a chránime Slovensko bol schválený na Programovej konferencii strany SMER – SD v sobotu 13.2.2016 v Banskej Bystrici.
VÝCHODISKÁ
Vláda SR zostavená výlučne z predstavitel'ov strany SMER - sociálna demokracia realizovala v rokoch 2012 - 2016 úspešný model konsolidácie verejných financií, podpory hospodárskeho rastu, poklesu nezamestnanosti a získavania dodatočných zdrojov z efektívnejšieho výberu daní, boja proti daňovým únikom a úsporám v rámci reformy štátnej správy ESO.
Vláda SR, ktorá vznikne z výsledkov volieb do NR SR, preberie vládnu moc s klesajúcim deficitom verejných financií a verejného dlhu, s nízkou infláciou a udržateľným hospodárskym rastom nad 3 percentá HDP. Slovensko má pozitívny rating potvrdený renomovanými ratingovými agentúrami. V rokoch 2014 a 2015 Európska komisia zaradila Slovensko do elitnej kategórie členov eurozóny. Vonkajšie ekonomické faktory (hospodársky rast v eurozóne, stabilita spoločnej európskej meny, ceny energií) by v najbližších rokoch nemali mať negatívny vplyv na dosiahnutie základného ciel'a.
Silný a udržatel'ný hospodársky rast je základnou podmienkou naplnenia cieľa pri limitovaných finančných zdrojoch. SMER - sociálna demokracia v prípade účasti v novej vláde SR bude pokračovať v podpore trendu zmeny štruktúry hospodárskeho rastu Slovenska, ktorý je ťahaný nielen exportom, ale aj domácim dopytom. Okrem praxou overených opatrení na podporu hospodárskeho rastu, ktoré vláda realizovala v rokoch 2012 - 2016 (podpora a získanie historicky najvýznamnejších zahraničných investícií, efektívne využívanie zdrojov EÚ, opatrenia z troch vládnych balíkov a pod.) je SMER - sociálna demokracia pripravený podporiť zmenu v ústavnom zákone o tzv. dlhovej brzde a zakotviť tzv. investičnú výnimku.
Do roku 2020 si SMER - sociálna demokracia kladie za ciel' dotiahnuť slovenskú ekonomiku na najvýkonnejšiu medzi krajinami V4.
SMER - sociálna demokracia môže v prípade účasti vo vláde garantovať dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu. Pokračujúca finančná konsolidácia musí sledovať zabezpečenie zamestnanosti, hospodárskeho rastu a zvýšenie životnej úrovne obyvatel'stva. Na tento účel sa maximálne využije priestor, ktorý umožňujú národné a európske pravidlá.
ŠPECIFIKÁCIE CIEĽA
1. Rast reálnych miezd vo verejnom a súkromnom sektore
SMER - sociálna demokracia v prípade účasti vo vláde pristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu minimálnej mzdy s cieľom dosiahnuť úroveň 500 Euro. Ďalej zníži odvody a podporí kvalitnými pravidlami kolektívne vyjednávanie o zvyšovaní miezd, čo bude pri nízkej inflácii viesť k reálnemu rastu miezd v súkromnom sektore. Vo verejnom sektore sa SMER - sociálna demokracia zaväzuje každý rok v období 2016 - 2020 zabezpečiť na základe vyjednávania reálny rast miezd.
2. Vytváranie nových pracovných miest
SMER - sociálna demokracia sa v prípade účasti vo vláde zaväzuje vytvoriť ďalších 100 tisíc nových pracovných miest a znížiť nezamestnanosť pod úroveň 10 percent a dosiahnuť predkrízovú úroveň.
3. Stabilné ceny
SMER - sociálna demokracia v rokoch 2016 - 2020 v maximálnej miere využije legálne prostriedky na udržanie stabilných a dostupných cien energií pre domácnosti a podnikateľský sektor. Vo vzťahu k domácnostiam využije adresnú stratégiu energetickej chudoby. SMER - sociálna demokracia bude pokračovať v rozširovaní okruhu základných potravín, na ktorý sa bude vzťahovať znížená 10 percentná sadzba DPH.
4. Odstraňovanie regionálnych rozdielov
SMER - sociálna demokracia v priebehu rokov 2016 - 2017 zabezpečí dôslednú realizáciu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov a na výjazdových rokovaniach vlády SR v 11 zákonom určených okresoch pristúpi k schváleniu akčných plánov. SMER - sociálna demokracia podporí rozšírenie platnosti zákona na ďalšie okresy s vyššou mierou nezamestnanosti.
OSOBITNÉ VÝZVY
SMER - sociálna demokracia rešpektuje, že kvalitné služby v zdravotníctve a školstve významnou mierou ovplyvňujú životnú úroveň. Osobitné výzvy nahromadené v zdravotníctve a školstve od roku 1989 a apelujúce na všetky politické strany vyžadujú špeciálnu pozornosť v Programovom vyhlásení novej vlády na roky 2016 - 2020. SMER - sociálna demokracia sa zaväzuje, že v prípade účasti vo vláde bude konkrétne záväzky osobitne formulovať v zhode s reprezentatívnymi zástupcami pracovníkov školstva a zdravotníctva a súčasne sa riadiť závermi mimoriadnej schôdze NR SR, ktorá sa konala bezprostredne pred parlamentnými voľbami.
SMER - sociálna demokracia s porozumením vníma aj výhrady k systému valorizácie dôchodkov, ktorý sa viaže na rast cien a je pripravený na zmeny tohto systému zohľadňujúce legitímne požiadavky dôchodcov.
“SMER – sociálna demokracia v prípade účasti v novej vláde po voľbách 5. marca 2016 chce garantovať, že od 1. júla 2016, kedy Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade EÚ, je pripravená túto historicky dôležitú úlohu využiť na zviditeľnenie a rozvoj Slovenska a na presadzovanie a riešenie aktuálnych úloh a výziev v EÚ v prospech všetkých obyvateľov EÚ.”
POUŽITÉ METÓDY
SMER - sociálna demokracia sa zaväzuje vo vzťahu k reprezentatívnym zástupcom zamestnancov, zamestnávateľov a miest a obcí, že všetky dôležité rozhodnutia dotýkajúce sa ich záujmov bude prijímať v dôslednom sociálnom dialógu a na základe dohody.
SMER - sociálna demokracia sa rovnako zaväzuje, že bude pokračovať v realizácii vládnych sociálnych balíčkov, ktoré sú vyjadrením záujmu sociálnej demokracie pretaviť dobré hospodárske a finančné výsledky Slovenska do konkrétnych opatrení smerujúcich k zlepšeniu životnej úrovne l'udí.
RIZIKÁ
SMER - sociálna demokracia upozorňuje na riziká spojené s vládnym obdobím 2016 - 2020.
Nevyhnutnú stabilitu a pokoj v krajine na realizáciu opatrení smerujúcich k zvýšeniu životnej úrovne ľudí môže narušiť nezvládnutá migračná kríza a pokusy zostaviť vládu z veľkého počtu nesúrodých politických subjektov. SMER - sociálna demokracia uprednostňuje stabilnú vládu zostavenú z dvoch štandardných politických subjektov garantujúcich stabilitu a kontinuitu.
SMER - sociálna demokracia principiálne odmieta akékoľvek pokusy nanútiť suverénnemu Slovensku rozhodnutia umiestniť na jeho území migrantov. SMER - sociálna demokracia je pripravený na princípe solidarity prijímať finančné, personálne a technické opatrenia na ochranu vonkajších hraníc Schengenu pred nelegálnou migráciou.