Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce krajiny EÚ

Nachádzate sa tu

5. 11. 2015

V odhadoch ekonomického rastu členských krajín EÚ a eurozóny, ktoré dnes zverejnila Európska komisia, obsadila Slovenská republika popredné pozície a dostala sa nad priemer eurozóny a EÚ. „Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce krajiny v rámci nielen eurozóny ale celej EÚ“, povedal počas dnešnej návštevy Bratislavy podpredseda Európskej komisie zodpovedný za oblasť sociálneho dialógu a eura Valdis Dombrovskis.  

„Nás na Slovensku teší, že sa potvrdzujú trendy, podľa ktorých má mať Slovensko jeden z najvyšších hospodárskych rastov v eurozóne. Aktuálne je to tretie miesto. Očakáva sa, že v budúcnosti to dokonca bude druhé miesto v eurozóne. Potvrdzuje sa aj to, že má klesať nezamestnanosť, ale aj to, že máme pod kontrolou verejné financie“, uviedol v tejto súvislosti predseda vlády SR Robert Fico.

Z hľadiska rastu HDP by v tomto roku SR (3,2 %) mala obsadiť 3. miesto v 19-člennej eurozóne a šieste miesto v 28-člennej EÚ. V roku 2016 by SR (2,9 %) mala klesnúť o pár priečok na 5. miesto v eurozóne a na 7. priečku v EÚ. V roku 2017 sa Slováci (3,3 %) podľa prognóz EK dostanú na 2. pozíciu v eurozóne hneď po Írsku (3,5 %) a na celkovú 4. priečku v EÚ.

Categories: 
Aktuality