Slovensko má novú vládu v čele s trojnásobným premiérom R. Ficom

Nachádzate sa tu

23. 3. 2016

Po štyroch rokoch jednofarebnej vlády zloženej z predstaviteľov a nominantov strany Smer-SD sa Slovensko vracia ku koaličnému modelu vládnutia. Prezident SR Andrej Kiska dnes v Prezidentskom paláci vymenoval novú vládu zloženú zo zástupcov strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť. Jej predsedom sa stal Robert Fico. Z rúk hlavy štátu si prebral menovací dekrét už po tretí raz.
V poradí 11. vláda Slovenskej republiky od roku 1989 sa ujala svojich právomocí. Stalo sa tak v 18. deň po parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnili 5. marca. Štyri strany, ktoré v utorok (22.3.) podpísali koaličnú dohodu, si rozdelili vládne posty tak, že Smer-SD bude mať v kabinete deväť členov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.
Väčšina ministrov za Smer-SD pokračuje vo funkciách. Ministerstvo vnútra povedie naďalej Robert Kaliňák, rezort financií Peter Kažimír, ministerstvo zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ministerstvo kultúry Marek Maďarič, ministerstvo práce Ján Richter. Pôsobisko zmení Peter Žiga. Z čela ministerstva životného prostredia sa presunul na ministerstvo hospodárstva.
Staronová vládna strana má v novom kabinete jedinú úplne novú tvár – nezávislého Tomáša Druckera. Ako jej nominant povedie ministerstvo zdravotníctva. Po necelých dvoch rokoch sa do vlády vrátil niekdajší minister školstva, neskôr predseda parlamentu Peter Pellegrini. Ujme sa postu podpredsedu vlády pre investície.
SNS vo vláde zastupujú Peter Gajdoš na čele ministerstva obrany, Gabriela Matečná ako ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Peter Plavčan – nový minister školstva. Ministerkou spravodlivosti sa stala Lucia Žitňanská, druhým zástupcom strany Most-Híd je László Solymos, ktorý sa ujal vedenia ministerstva životného prostredia. Novým ministrom dopravy za #Sieť je Roman Brecely.
Popri Pellegrinim sa ďalšími podpredsedami vlády stali Robert Kaliňák a Lucia Žitňanská.
Zo 14 členov predchádzajúcej vlády sa do Národnej rady SR presunul doterajší minister obrany Martin Glváč, ktorý sa stal podpredsedom parlamentu. Doterajší podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny a doterajší minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek usadnú do poslaneckých lavíc za stranu Smer-SD.
Nezávislí nominanti Smeru-SD, ktorými boli minister hospodárstva Vazil Hudák, minister spravodlivosti Tomáš Borec, minister školstva Juraj Draxler a minister zdravotníctva Viliam Čislák, vo veľkej politike končia.


zdroj: TASR


pozrite si slávnostný akt vymenovania novej vlády

Categories: 
Aktuality