Šéfovia vlád ČR, SR a Rakúska dohodli spoluprácu v priemysle a infraštruktúre

Nachádzate sa tu

22. 6. 2017

Rozvoj priemyslu, dopravnej infraštruktúry, výmena skúseností ohľadne duálneho vzdelávania a problémy na trhu práce. Aj o týchto otázkach sa rozprávali dnes predsedovia vlád Česka, Slovenska a Rakúska na stretnutí v Brne. Lídri absolvovali schôdzku v tzv. Slavkovskom formáte (S3) pred vycestovaním na summit Európskej únie v Bruseli.
Hostiteľ, český premiér Bohuslav Sobotka, na tlačovej konferencii po stretnutí vo vile Löw-Beer deklaroval, že všetky tri krajiny majú záujem pokračovať vo formáte S3. Šéfovia vlád schválili dnes program spolupráce pre rok 2017.
"Do budúcnosti by sme tiež radi viac diskutovali o oblasti digitalizácie, priemyselnej stratégii našich krajín a celej EÚ a určite by sme tiež v budúcnosti radi koordinovali naše postoje ku kľúčovým európskym otázkam, ktoré sú pred nami a ovplyvnia našu budúcnosť," uviedol Sobotka.

Rakúsky spolkový kancelár Christan Kern podľa vlastných slov s kolegami dospel k spoločným postojom v oblasti rozvoja priemyslu a infraštruktúry. "Česko, Rakúsko a Slovensko sú tri krajiny, ktoré majú najväčší podiel priemyslu na hospodárstve a máme záujem, aby sa priemysel v strednej Európe ďalej úspešne rozvíjal," ozrejmil.

Treťou oblasťou, o ktorej sa predsedovia vlád zhovárali, bola tematika smernice o vysielaní pracovníkov. Podľa Kerna sa dohodli, že urobia všetko pre to, aby si v tejto oblasti lepšie porozumeli.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vyjadril, že pre pokoj v Európe je mimoriadne dôležité naďalej intenzívne zmenšovať rozdiely medzi tzv. novými a tradičnými členmi EÚ. "Práve spolupráca Slovenskej republiky, Českej republiky a Rakúska v oblasti priemyslu, inovácií, digitalizácie a automatizácie je cesta, ako zabezpečovať, že v našich dvoch krajinách - na Slovensku a v Česku - ešte rýchlejšie môžu rásť mzdy, na čom prirodzene musí mať záujem rakúska strana," zdôraznil.

Fico pozval zástupcov českej a rakúskej vlády na špeciálne zasadnutie slovenskej Rady solidarity a rozvoja, ktoré sa uskutoční v Bratislave 29. júna. Hovoriť by sa malo o tom, ako reagovať na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na pracovnom trhu. "Tu nás spája duálne vzdelávanie, kde je Rakúsko krajina, ktorá nám môže dať obrovské skúsenosti," uviedol slovenský premiér. "Potrebujeme dnes nastaviť opatrenia, ktoré budú okamžité a ktoré zabezpečia, že nebudeme pod takým tlakom zamestnancov zo zahraničia, ako sme v súčasnosti," doplnil.

Dnešné trilaterálne rokovanie predsedov vlád SR, ČR a Rakúskej republiky nadviazalo na prvé stretnutie v tomto formáte, ktoré sa uskutočnilo v januári 2015 v Slavkove pri Brne. Formát regionálnej spolupráce je tak neformálne označovaný ako Slavkovský formát.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu po stretnutí Roberta Fica, Bohuslava Sobotku a Christiana Kerna v Brne

Aktuality