Robert Fico: V rámci EÚ nemôžeme dovoliť nerovnaké zaobchádzanie s ľuďmi

Nachádzate sa tu

8. 10. 2017

„Považujem za obrovský úspech Slovenska, že sme túto tému dostali na medzinárodný stôl,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico, ktorý spolu s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou dnes, v nedeľu 8. októbra 2017 na tlačovej konferencii informoval o prioritách Slovenska pred blížiacim sa summitom Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých. 
 
V boji za rovnakú kvalitu produktov musíme podľa Roberta Fica zatiaľ rešpektovať istú mieru byrokracie v EÚ. Zároveň však musíme aktívnejšie využívať už existujúce ustanovenia v rámci aktuálne platných európskych právnych predpisov. Práve výklad týchto ustanovení a to, do akej miery sa dajú použiť, očakáva predseda vlády SR od eurokomisárky Viery Jourovej, ktorá osobne príde na piatkový summit. „Ak existuje legislatíva a dnes tie ustanovenia len my, nové členské krajiny zle implementujeme, ak budeme mať výklad, ako ich implementovať správne, použijeme, ak nie, budeme tlačiť na to, aby vznikla nová európska legislatíva,“ spresnila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
 
Ďalším krokom bude spoločná metodológia. „Európska komisia má k dispozícii svoje vlastné výskumné pracovisko, ktoré porovnáva výrobky. Musíme sa dohodnúť, ako budeme porovnávať, aby neboli žiadne pochybnosti, že niekto klame, alebo neklame,“ povedal Robert Fico.
 
„Ak toto nebude stačiť a dynamika zmeny správania sa nadnárodných spoločností nebude dostatočne veľká, sme pripravení tlačiť ďalej,“ zdôraznil premiér.  Prvým krokom by v tom prípade malo byť suverénnejšie dodávanie slovenských výrobkov do verejného stravovania. Druhým je dohoda s ostatnými krajinami, ktorých sa tento problém týka, vyzbierať milión podpisov a zorganizovať občiansku iniciatívu, ktorou sa Európska únia bude musieť zaoberať.
 
Samit Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých sa uskutoční v piatok 13. októbra v Bratislave. Ponuka na jeho zorganizovanie na Slovensku vzišla na júlovom stretnutí predsedu vlády SR Roberta Fica s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom. Summit, na ktorom sa zúčastnia premiéri V4, zástupcovia všetkých členských štátov EÚ, európskych inštitúcií, ako aj zástupcovia spotrebiteľských zväzov a výrobných združení, bude miestom pre diskusiu a hľadanie riešení proti praktikám, ktoré vytvárajú dve kategórie spotrebiteľov s cieľom uskutočniť potrebné kroky pre dosiahnutie nápravy.


pozrite si tlačovú konferenciu Roberta Fica a Gabriely Matečnej

Categories: 
Aktuality