Predseda strany SMER – SD a vlády SR Robert Fico je hrdý na to, že SMER ‑ sociálna demokracia sa od samotného začiatku migračnej krízy postavil proti falošnej solidarite. „A súčasne sa postavil za ochranu slovenských záujmov. Etika mlčania malých krajín musí skončiť. Naopak, musíme a máme povinnosť nahlas vyjadrovať svoj názory, ktoré sa vo svetle udalostí ukazujú ako realita. Európska politika zlyhala a vďaka subjektívnym pochybeniam a neschopnosti niektorých členských štátov Európskej únie garantovať ochranu schengenských hraníc, do Európy nelegálne vstúpili státisíce migrantov a to predovšetkým z ekonomických dôvodov,“ povedal Robert Fico vo svojom prejave na slávnostnom sneme strany SMER – SD v sobotu 5. decembra 2015 v Nitre.
Podľa jeho slov sa treba sústrediť na stabilizáciu bezpečnostnej situácie v krajinách ako je Sýria, odkiaľ pochádza najviac migrantov, ako aj na spoluprácu s krajinami, na území ktorých sa nachádzajú migračné tábory, ako je Turecko, Libanon či Jordánsko. „Po druhé, je treba dôsledne chrániť schengenskú hranicu, ako to dokazuje Slovensko na slovensko‑ukrajinskej hranici. A po tretie, že musíme dôsledne odčleniť ekonomických migrantov od tých, ktorí reálne potrebujú pomoc. Slovensko prejavilo solidaritu a nikto nás nemôže obviňovať, že by sme neboli solidárni. Vyčlenili sme finančné prostriedky do rôznych fondov. Vyslali sme policajtov a vojakov pomáhať Maďarsku a Slovinsku. Máme mimoriadne úspešný projekt spolupráce s Rakúskom. Ponúkame jeden z najvyšších personálnych príspevkov do operácie Frontex na ochranu vonkajších hraníc. Principiálne však odmietame falošnú solidaritu v podobe kvót. Povinné kvóty boli schválené proti vôli viacerých členských krajín Európskej únie. Sú doslova a do písmena fiaskom a sú technicky nezrealizovateľné,“ podčiarkol predseda strany SMER – SD.
Ako ďalej uviedol, vláda SR napriek kritike podala proti rozhodnutiu o povinných kvótach v stredu 2. decembra 2015 žalobu na súd v Luxemburgu. „A odmietame akékoľvek pokusy o stále povinné kvóty, na základe ktorých by Slovensko muselo nútene prijať až do 50‑tisíc migrantov. V tomto principiálnom postoji sa môže Slovensko na nás spoľahnúť. Žiaľ, naplnili sa aj bezpečnostné riziká spojené s migráciou, keď státisíce ľudí bez kontroly a identifikácie prekročili nelegálne schengenskú hranicu. Zlyhania pri zvládaní migračnej krízy celkom prirodzene využívajú teroristické živly. Do Európy sa infiltrovali bojovníci Islamského štátu, ktorý môžu udrieť kedykoľvek a kdekoľvek ako naposledy v Paríži. Každý nelegálny migrant musí vedieť, že bude zadržaný a poslaný preč z územia Slovenskej republiky. Každý, kto schvaľuje terorizmus, musí rátať s tým, že bude monitorovaný a na tento účel budú schválené protiteroristické legislatívne, personálne a materiálne opatrenia. Bezpečnosť Slovenska a jeho občanov sú pre našu vládu na prvom mieste, až potom sú to záujmy a nároky migrantov. Túto vetu zopakujem ešte raz. Bezpečnosť Slovenska a občanov Slovenskej republiky sú pre vládu SMERu ‑ sociálna demokracia na prvom mieste, až potom prichádza do úvahy všetko ostatné. Slovensko chránime a ochránime. V tomto sa na nás môžete spoľahnúť. A to aj za cenu politických dôsledkov v rodine spriaznených politických európskych strán. Naša vláda sa jednoducho nezľakla ísť aj proti momentálne väčšinovému prúdu v médiách a v európskej politike a reálny vývoj dáva stále viac za pravdu našim analýzam, varovaniam a praktickým návrhom na riešenie tejto krízy, ktorú sme my na Slovensku nijako nevyvolali,“ zdôraznil Robert Fico.
Podľa neho dnes aj predseda Európskej rady Donald Tusk hovorí, aby sme nepodceňovali úlohu bezpečnosti a že je treba sprísniť politiku otvorených dverí, ktorá vyvoláva bezpečnostné otázky. „Musím rovnako odmietnuť všetky výčitky na našu adresu od médií a politikov, že vraj sme nevďační a dnes nechceme splácať dlh, ktorý vraj u nich máme za rozšírenie Európskej únie. Vážime si všetku pomoc, ktorú sme v ťažkom období transformácie dostali od vtedajšej Európskej komisie, Európskeho parlamentu a, samozrejme, členských štátov vtedajšej pätnástky. Ale nemôžeme súhlasiť s názorom, že rozširovanie bola jednosmerná ulica. Že štáty zo strednej Európy iba brali a nič nedali. Ekonomický prínos rozšírenia pre takzvané staré členské krajiny je obrovský. Stačí sa pozrieť na ich rast HDP po začatí rozhovorov o pridružení a najmä po našom vstupe do Európskej únie. Navyše nielen my sme získali prístup na ich trhy, ale aj oni získali prístup na naše trhy. Ešte dôležitejšie je, že nie naše podniky sprivatizovali západné firmy a banky, ale západné firmy sprivatizovali naše spoločnosti a vyvážali zisky von. Napokon rád porozprávam niektorým kritizujúcim premiérom z Európskej únie príbehy privatizácie Slovenských elektrární či Slovenského plynárenského priemyslu,“ povedal predseda strany SMER - SD.
Ako ďalej pokračoval, naši ľudia prinášali obete v období transformácie. „Všetkým môžeme hovoriť o jednej stratenej generácii. Veď bežný dôchodok na Slovensku sa pohybuje okolo 300 eur. Je nefér obviňovať nás, že sme sa iba viezli a Západ platil. Prispeli sme ekonomicky, aj čo sa týka posilnenia bezpečnosti celej Európskej únii. Preto máme morálne právo dožadovať sa prísneho rešpektovania európskych pravidiel, či sa to týka povinnosti chrániť vonkajšiu hranicu Európskej únie alebo takzvaný Dublinský dohovor, či už ide o postup voči imigrantom z tretích štátov. Rovnako máme morálne právo odmietať vyjadrenia, ktoré sa týkajú obmedzenia fondov alebo vzniku akéhosi minischengenu ako nástrojov tlaku. Týmito vyjadreniami nás nikto nezatlačí a na svojich postojoch zotrváme,“ dodal na záver Robert Fico.