Robert Fico: Problém s migrantmi treba riešiť tam, kde vzniká

Nachádzate sa tu

1. 9. 2015

Slovensko sa v otázke migrantov správa podľa záverov prijatých Európskou radou, vláda odmieta kritiku politiky krajín východnej Európy vo vzťahu k migrantom. V rámci dobrovoľného príspevku Slovensko pripravilo také opatrenia, ktoré vzhľadom na naše ekonomické možnosti či počet obyvateľov môžu pomôcť.

„Vláda SR nepodľahne a neakceptuje túto kritiku. Máme množstvo argumentov, ktoré budú predmetom ďalšieho rozvíjania a stretov, ale pokiaľ si nezačneme hovoriť pravdu o tom, čo sa deje v oblasti migrácie, tak sa nepohneme nikdy z miesta,“ vyhlásil po mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR premiér Robert Fico.

„Ak niekto tvrdí, že uteká kvôli tomu, že sa bojí o svoj život a zdravie, mal by byť spokojný v každej krajine, ktorá nie je ohrozená vojnou,“ skonštatoval predseda vlády. Aj preto treba podľa neho striktne oddeľovať politických utečencov od ekonomických migrantov. Ekonomickí migranti by mali byť nekompromisne posielaní naspäť do krajín, z ktorých prišli. Naopak, utečenci, ktorí utiekli pred vojnou, pretože sa báli o vlastný život, dostanú našu pomoc.

Robert Fico zopakoval, že vláda SR nebude nikdy súhlasiť s povinnými kvótami na prerozdeľovanie utečencov. „Povinné kvóty nič neriešia, sú len podporou pre organizovaný zločin,“ podčiarkol premiér. Zdôraznil však, že budeme solidárni tam, kde je to potrebné a poskytneme našu technickú, materiálnu, personálnu aj finančnú pomoc pri systematických riešeniach problematiky migrantov.

Premiér tiež opätovne pripomenul, že problém s migrantmi treba riešiť tam, kde vzniká. „Malo by ísť o politickú stabilizáciu krajín, aby ľudia nemali dôvod odtiaľ odchádzať,“ uviedol.

Problematikou migrantov sa budú ministri zaoberať na stredajšom rokovaní vlády, kvôli narastajúcej migračnej vlne sa tento týždeň mimoriadne zídu aj premiéri Vyšehradskej štvorky.


zdroj: ÚV SR

pozrite si tlačovú besedu po rokovaní Bezpečnostnej rady SR

Aktuality