Robert Fico považuje Rusko za spoľahlivého partnera v oblasti energetiky

Nachádzate sa tu

25. 8. 2016

V oblasti energetiky vnímame Rusko ako spoľahlivého partnera a dodávateľa, skonštatoval po štvrtkovom rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom slovenský predseda vlády Robert Fico. Rozhovory nepriniesli odpoveď na to, či bude vybudovaný plynovod Nord Stream 2, ktorý by Slovensku ekonomicky uškodil.
Napriek otáznej budúcnosti projektu Nord Stream 2 slovenský premiér vyhlásil, že "sme obhájili naše národné záujmy a pre všetky prípady, či už Nord Stream bude alebo nebude, prepravná kapacita cez Slovensko zostane zachovaná". Reálne rozhodovanie o plynovode je podľa neho najmä v rukách Nemecka a Ruska. Fico zopakoval, že ak by ruský plyn cez slovenský plynovod prestal prúdiť úplne, ročne by Slovensko prišlo o 800 miliónov eur.
Ďalším predmetom bilaterálneho rokovania bol pokles obchodu medzi Slovenskom a Ruskom. Vzájomné ekonomické vzťahy chcú obaja lídri oživiť prostredníctvom urýchleného zasadnutia rusko-slovenskej medzivládnej komisie, ktoré je naplánované na január 2017. S tým súvisia aj sankcie, ktoré na Rusko uvalila Európska únia. Robert Fico ich opäť označil za škodlivé pre obe strany.
Putin a Fico dospeli k dohode v oblasti vedy. Spolupráca sa týka vedeckého centra v ruskom meste Dubno, v ktorom budú môcť naši vedci pracovať s urýchľovačom častíc. Moskva prisľúbila poskytnúť štipendiá pre slovenských jadrových fyzikov, a tiež bude pokračovať výmenný program pre študentov.
Po štvrtkovom stretnutí s európskymi lídrami zo socialistických strán neďaleko Paríža a bilaterálnom stretnutí s Vladimirom Putinom čaká v piatok slovenského predsedu vlády účasť na rokovaní s premiérmi Vyšehradskej skupiny v Poľsku. Zúčastní sa na ňom aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Stretnutie stredoeurópskych lídrov s nemeckou kancelárkou sa uskutoční v rámci príprav septembrového summitu Európskej rady v Bratislave.


zdroj: TASR

Aktuality