Robert Fico odštartoval druhý sociálny balík

Nachádzate sa tu

4. 8. 2015

Realizácia prvého balíka na zlepšenie životnej úrovne ľudí trvala jeden rok. Vláda si balíček mohla dovoliť vďaka lepšiemu výberu daní, intenzívnemu boju proti daňovým podvodom a únikom, ale aj vďaka zlepšeniu celkovej ekonomickej situácie, ktorá prispela k naštartovaniu ekonomiky a znižovaniu nezamestnanosti. „Všetko, čo bolo sľúbené v roku 2014, bolo naplnené do posledného slova,“ skonštatoval na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.

Druhý vládny balíček pozostáva tiež z pätnástich opatrení, ktoré sú v rôznych fázach rozpracovania. „Na rokovanie vlády 26. augusta pôjde návrh na zníženie DPH na vybraný okruh základných potravín,“ informoval premiér. Aktuálne sa finalizuje zoznam konkrétnych položiek, pri ktorých bude platiť DPH znížená z 20 na 10 %. Cieľom tohto opatrenia je podporovať potravinársku produkciu či chov zvierat na území Slovenska.

Opatrenia z druhého balíčka pomôžu mladým rodinám. Materská dávka sa zvýši zo 65 na 70 % príjmu, zvýši sa aj príspevok na dieťa, ktorý rodičom pomôže pri financovaní materskej školy či opatrovateľky. Robert Fico prisľúbil, že vláda bude pokračovať v rozširovaní kapacít predškolských zariadení tak, aby vyšla v ústrety všetkým mestám a obciam, ktoré o rozšírenie kapacít požiadajú. „Prvé kolo tohto opatrenia bolo maximálne úspešné, vzniklo 3600 miest pre deti a znamená to aj pracovné príležitosti pre učiteľky,“ spresnil predseda vlády.

Osobitne dôležité opatrenie sa dotýka okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti, do ktorých by mali smerovať rôzne stimuly na podporu pracovných príležitostí. Pôjde o okresy s mierou nezamestnanosti na úrovni 20 %, Robert Fico nevylúčil, že pri diskusii v parlamente môže dôjsť k zníženiu hranice aj na 18 %. „Tento návrh zákona bude vo vláde prerokovaný 26. augusta a pôjde okamžite na septembrovú schôdzu NR SR, aby čo najrýchlejšie začal zákon fungovať v reálnej praxi,“ povedal premiér.

„Budeme pokračovať v zvyšovaní minimálnej mzdy,“ oznámil Robert Fico. Vláda od svojho nástupu tlačí na jej zvyšovanie, pretože tak vytvára tlak na rast miezd aj v iných oblastiach. V roku 2012 sa minimálna mzda pohybovala na úrovni 327 eur. Predseda vlády zdôraznil, že pri najbližšom zvyšovaní minimálnej mzdy sa jej suma dostane na úroveň okolo 400 eur. „Chceme zabezpečiť, aby sa oplatilo pracovať.“

Súčasťou druhého balíka je aj príspevok na zatepľovanie domov a energetické investície v bytovkách, toto opatrenie je stimulom pre malé firmy aj pre podporu slovenskej ekonomiky.  Tomu, kto sa rozhodne pre zateplenie domu, vláda preplatí 30 % nákladov, maximálne do výšky 6000 eur.

Legislatívny proces Národnej rady SR sa končí v novembri 2015. „Dovtedy musia byť schválené všetky návrhy zákonov, ktoré sa týkajú týchto opatrení,“ uviedol Robert Fico.

Premiér avizoval, že koncom roka predstaví tretí sociálny balíček, ktorý bude predovšetkým o podpore slovenského hospodárstva.

pozrite si tlačovú konferenciu Roberta Fica

Čo robíme pre ľudí