Robert Fico, Bohuslav Sobotka a Werner Faymann sa stretli v Slavkove u Brna

Nachádzate sa tu

24. 9. 2015

V roku 1805 sa v Slavkove u Brna odohrala bitka troch cisárov. Dnes sa na tom istom mieste stretli premiéri Česka, Slovenska a Rakúska. V Slavkovskej deklarácii, ktorú prijali, sa dohodli na zintenzívnení komunikácie medzi našimi krajinami.

Predseda vlády SR Robert Fico zopakoval, že Vyšehradská štvorka je stále najefektívnejšia a najdynamickejšia platforma v oblasti regionálnej spolupráce. Dnešné stretnutie však podľa neho ukázalo, že potenciál sa ukrýva aj v rokovaní s krajinami, ktoré síce nie sú členmi V4, ale sú našimi prirodzenými partnermi. „Som dnes na vlastnej koži a vo veľmi konštruktívnej, priateľskej a neformálnej atmosfére pochopil, aký obrovský potenciál máme pred sebou,“ vyhlásil.

Premiéri v Slavkove u Brna hovorili o posilnení sociálnej dimenzie európskej integrácie či o zlepšení dopravného prepojenia našich krajín. Dohodli sa na stretnutí expertov na eurofondy z Česka, Slovenska a Rakúska, ktorí by mali dať návrhy na zníženie byrokracie spojenej s ich čerpaním. „Musíme pracovať na znižovaní byrokracie pri eurofondoch tak, aby sa projekty mohli realizovať rýchlejšie a skutočne prinášali nové pracovné miesta,“ povedal rakúsky kancelár Werner Faymann.

Z dnešného stretnutia vzišiel tiež návrh na lepšie prepojenie trhov s plynom v rámci regiónu strednej Európy. „Dohodli sme sa na diskusii o strategických záujmoch našich krajín a o tom, ako ich zblížiť v záujme spotrebiteľov aj v záujme energetickej bezpečnosti,“ informoval Bohuslav Sobotka. V oblasti obchodu s plynom má každá z našich krajín individuálne záujmy. „Ak Ukrajina prestane byť tranzitnou krajinou, Slovensko príde o stovky miliónov eur. Preto som privítal dohodu o expertnom rokovaní, na ktorom zosúladíme naše spoločné európske záujmy so záujmami individuálnymi,“ uviedol predseda vlády SR.

Na stretnutí rezonovala aj aktuálna situácia na Ukrajine. „Na Ukrajine sa musí uskutočniť mierový plán. Sankcie a ich sprísňovanie sú núdzové riešenia, ale nikdy nemôžu nahradiť mierový plán,“ zdôraznil rakúsky kancelár. „Veľmi si vážim diskusiu o Ukrajine, o našich postojoch k sankciám a o tom, čo sa má diať,“ poznamenal Robert Fico. Ukrajina by podľa neho mala byť krajinou v mierovej kondícii, ktorá sa môže rozvíjať a robiť vlastné reformy. Nie krajinou, kde stále dochádza k zabíjaniu.

Premiéri informovali, že chcú bližšie koordinovať svoje postoje pred zasadnutím Európskej rady. „Dohodli sme sa na telefonickej konferencii deň pred jej zasadnutím,“ objasnil Robert Fico. Zasadnutia Európskej rady by po novom mali trvať len jeden deň, čo si podľa slovenského premiéra vyžaduje podstatne viac súčinnosti zainteresovaných krajín.

Z dnešného stretnutia troch premiérov by sa mala stať tradícia. Na budúci rok sa predstavitelia Česka, Slovenska a Rakúska stretnú v okolí Bratislavy.

 

pozrite si spoločné vyjadrenie predsedov vlád

Aktuality