Región Liptova trápi demografia a dopravná infraštruktúra

Nachádzate sa tu

24. 6. 2015

Pre región Liptova vláda v rámci výjazdového rokovania vyčlenila 2,2 milióna eur.
Predseda vlády SR Robert Fico po rokovaní informoval, že až štvrtina z tejto sumy poputuje na rozvoj miestnych komunikácií. Investícia do zdravotníctva predstavuje sumu 300 000 eur, na rôzne projekty v školstve pôjde 270 000 eur. 250 000 eur je určených na rekonštrukcie obecných úradov, domovov smútku či hasičských staníc, 220 000 eur na podporu športu. Protipovodňové opatrenia budú stáť približne 130 000 a na opravy a prevádzku obecných rozhlasov, kamerových systémov či mestských televízií vláda vyčlenila 90 000 eur. Uznesenie okrem toho hovorí aj o financovaní výstavby budovy informačného centra vo Vlkolínci za 300 000 eur, celkovo je na kultúru v tomto regióne určených 412 000 eur.

Región Liptova rýchlo starne, aj preto vláda vyčlenila takmer 1,35 milióna eur na podporu vytvárania nových pracovných miest pre mladých ľudí do 29 rokov, čo prispeje k tomu, aby z regiónu neodchádzali. Premiér Robert Fico tiež avizoval, že jeden z najväčších zamestnávateľov na Liptove, spoločnosť SPC Mondi, plánuje obrovské investície, ktoré prispejú k modernizácii závodu – a tým aj k zlepšeniu životného prostredia a zároveň vytvoria nové pracovné miesta.

Ministri na výjazdovom rokovaní tiež opätovne hovorili o prepojení Banskej Bystrice a Ružomberka. Výstavba tohto úseku bude medzi prioritami po dostavbe diaľnice D1.

Rokovanie v Ružomberku označil Robert Fico za efektívne a konštruktívne. Išlo však zároveň o posledné tradičné výjazdové rokovanie vlády. „Od septembra sa chceme venovať predovšetkým okresom, ktoré by mali spadať pod zákon, ktorý pripravujeme na účely odstraňovania regionálnych rozdielov,“ oznámil premiér Robert Fico. Týkať sa to bude okresov, v ktorých je miera nezamestnanosti vyššia ako 20 %.


zdroj: ÚV SR

pozrite si tlačovú besedu po výjazdovom rokovaní vlády v Ružomberku

Categories: 
Regióny