R.KALIŇÁK: Nábytok pre policajné oddelenia vyrábame v rómskej osade

Nachádzate sa tu

6. 2. 2018

Pripravovaný zákon o potláčaní kriminality v rómskych osadách nie je spontánnou reakciou na aktuálnu situáciu, ale logickým vyústením dlhoročných aktivít rezortu vnútra. „Nie je to len o represii. Ale je to aj o nej, bezpečnosť občanov bude vždy na prvom mieste. A nielen vo vnútorných otázkach, ale aj otázkach migrantov. Aj tam sme kritizovaní, že sme rasisti. Nie sme,“ povedal v diskusii na TABLET.TV podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.
Jedným z troch pilierov pripravovaného zákona je prevencia a podpora vytvárania komunitných centier v rómskych osadách, ďalšie dva sú represívne, smerujú k posilneniu právomocí policajtov a vytvoreniu integrovaných policajných oddelení s vyšším počtom policajtov podporených ešte občianskymi hliadkami.
Podľa Kaliňáka by prijatie zákona malo umožniť policajtom prijímať adresné opatrenia určené pre špecifickú lokalitu. Chce tým reagovať na trend, podľa ktorého kriminalita vo väčšine z 1600 rómskych osád klesá podobným tempom ako v celoslovenskom priemere, v dvoch stovkách špecifických problémových lokalít však nie.
„Napríklad v Trebišove je pokles kriminality polovičný a zásadne stúpla objasnenosť. Výrazne tam pomáhajú kamery. V Sečovciach klesla z 337 trestných činov  na 170 a objasnenosť z 56 percent na 77. Ale Krompachy? Kleslo to z 289 na 230, teda len o niečo viac ako 20 percent,“ upozornil Kaliňák.
Práve v Krompachoch predstavil základné tézy návrhu zákona. „Pre ilustráciu toho, čo presne chceme robiť. Krompachy patria medzi oblasti, v ktorých vývoj situácie patrí medzi najhoršie,“ povedal. Tvrdí, že návrh zákona pripravovali rok na základe údajov z regiónov, aj diskusie s policajnými rómskymi špecialistami.

V tejto súvislosti pripomenul, že keď nastupoval na čelo rezortu, bolo rómskych špecialistov iba 18. „Dnes ich je 284. Teda policajtov v uniformách, ktorí pôsobia priamo v osadách,“ upozornil minister. Títo ľudia podľa neho nezasahujú len priamo pri incidentoch, ale môžu ochrániť napríklad poštára alebo podporiť zásah hasičov. Zákon podľa Kaliňáka okrem toho počíta s tým, že rómskych špecialistov budú v teréne podporovať aj komunitné občianske hliadky.

Policajti by mali získať nové oprávnenia. Ak napríklad páchateľ nebude schopný a ochotný zaplatiť pokutu, budú mať právo odňať mu vec. A budú môcť v špecifických prípadoch zasiahnuť aj bez toho, aby sa dalo jasne konštatovať spáchanie priestupku alebo trestného činu.
„Je to častokrát tzv. otravujúce správanie,“ odpovedá minister na otázku, o aký druh incidentov by malo ísť. „Napríklad Krompachy vybudovali priemyselný park, do ktorého chcú dostať investorov. Ale cesta vedie vedľa Hornádu a v lete si tam z toho malí nespratníci urobia pláž. Všetci ležia vyčapení na ceste a nikto nedokáže prejsť autom, prípadne ich odohnať,“ povedal. „Preto je dôležité, aby aj v takomto prípade policajt vedel dať príkaz, aby niekto niekde nezdržiaval. Alebo aby si potom poň musel prísť na policajné oddelenie rodič, ktorý je zaň zodpovedný. Voči dieťaťu nemôžete zakročiť, potrebujete využiť nejaké veľmi jemné mechanizmy, aby ste zodpovednosť rodičov zvýšili,“ dodal Kaliňák.

Ministerstvo sa však neobmedzuje len na represiu. „Kamery sú jedno z opatrení, ktoré sme začali robiť po roku 2006. Dovtedy sa dávalo na prevenciu kriminality ročne niekoľko stotisíc eur, my sme prešli k trom – štyrom miliónom, ktoré každoročne investujeme do viac ako 800 projektov. Venujeme viktimačnej, sociálnej alebo situačnej prevencii. Za tie roky sme viac ako tisíc obcí vybavili rôznymi typmi kamerových systémov v rôznom rozsahu,“ tvrdí Kaliňák, podľa ktorého mali tieto opatrenia významný vplyv najmä na zvýšenie objasnenosti trestných činov.
Rezort vnútra však realizuje aj netradičné opatrenia. „My sme napríklad priamo v rómskej osade otvorili dielňu na výrobu nábytku. Je to účelové zariadenie ministerstva vnútra. Máme tam zamestnaných našich ľudí, z ktorých každý bude do určitej miery pôsobiť ako majster a bude učiť ľudí z osady. Máme tam asi päť alebo šesť strojných zariadení, vytvárajú kancelársky nábytok pre obvodné oddelenia Policajného zboru a verím, že čoskoro aj pre obvodné úrady,“ povedal minister. „Získajú tam návyk chodiť do práce, určitej zodpovednosti a aj určité zručnosti v práci s drevom. V okolí je niekoľko drevospracujúcich fabrík, kde je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ dodal.
„Nerobíme len represiu, pridávame aj ďalšie možnosti, ako je napríklad táto dielňa, alebo podpora hneď susedného komunitného centra, kde chceme, aby povinne chodili všetci záškoláci, ak chcú mať ich rodiny nárok na rodinné prídavky,“ uviedol Kaliňák s tým, že je to už druhá rezortná dielňa, v prvej vyrábajú okná pre takmer dve tisícky nehnuteľností patriacich pod ministerstvo vnútra.

Celá diskusia tu

Zdroj: Teraz.sk

Categories: 
Chránime Slovensko