R. Fico: Vláda vyčlenila 30 miliónov eur na 1 500 nájomných bytov pre mladých

Nachádzate sa tu

29. 1. 2016

Asi 1 500 štartovacích nájomných bytov pre mladých ľudí plánuje postaviť vláda v prvej fáze opatrenia z tretieho sociálneho balíka, ktorý chcela pôvodne realizovať až po voľbách. Kabinet Roberta Fica už teraz na tento účel vyčlenil 30 miliónov eur. Byty sa majú stavať v lokalitách v blízkosti pracovných príležitostí. Polovicu nákladov obciam a mestám preplatí štát, na zvyšok si môžu vziať úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) s nulovým úrokom.
„Predovšetkým sa chceme sústrediť na lokality Slovenska, kde je pravdepodobnosť, že je možnosť sa aj zamestnať. Napríklad sa nám rozbieha investícia Land Rover a predpokladáme, že bude záujem ľudí pracovať v tejto spoločnosti, rovnako aj záujem týchto ľudí nájsť si nejaké bývanie. Nitra a okolie je lokalita, kde produkt, ktorý teraz predstavíme, by bol vhodný,“ uviedol Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Ako pripomenul, vláda už niekoľko rokov podporuje výstavbu nájomných bytov v mestách a obciach kombináciou dotácie z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a výhodného úveru. Tentoraz chce program orientovať na mladé rodiny a jednotlivcov do 35 rokov. Príjem žiadateľa by zároveň nemal byť vyšší ako 4,5-násobok životného minima. Pôjde maximálne o dvojizbové byty s podlahovou plochou do 60 štvorcových metrov (m2). Mestá a obce, ktoré sa rozhodnú nájomné byty pre mladých so súhlasom štátu postaviť, dostanú na polovicu nákladov nenávratný príspevok a na druhú polovicu si výhodne požičajú. „Štát prispeje na takýto byt automaticky 50 % obstarávacích nákladov. Pôjde o príspevok, ktorý vyplatí ministerstvo na konkrétny projekt. Mestá a obce si budú môcť požičať zostávajúcich 50 % zo ŠFRB za nulovú úrokovú sadzbu,“ opísal Robert Fico.
V prvej etape vláda vyčlenila na toto opatrenie 30 miliónov eur. „Očakávame, že z nich vieme financovať 1 500 nájomných štartovacích bytov pre mladé rodiny. V nasledujúcich rokoch chceme vyčleniť až 90 miliónov eur, teda môžeme hovoriť o 4 500 až 5 000 štartovacích nájomných bytoch pre mladých ľudí,“ vyčíslil premiér.
Štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko upozornil, že verejné nájomné byty tvoria len 3 % všetkých bytov na Slovensku. Každý rok sa tu dokončí približne 16 500 bytov, manželstvo pritom uzavrie asi 25 000 párov ročne. Štát za toto obdobie dokáže finančne podporiť 1 500 až 2 000 nájomných bytov. „Avšak absorpčná schopnosť, dopyt je zhruba na úrovni 6 000 bytov ročne,“ priblížil. František Palko poukázal na to, že priemerná cena bytu na Slovensku je 1 229 eur za m2 a priemerná mzda predstavuje 861 eur. „Mladí ľudia, ktorí sa rozbiehajú, nemajú na to, aby si kúpili vlastný byt. A preto je tu štát na to, aby podporil práve mladých ľudí, ktorí sa potrebujú ekonomicky rozvíjať a osamostatniť od rodičov,“ zdôraznil.

 

Zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu

Categories: 
Čo robíme pre ľudí