R. Fico: Summit bol úspešný, prijali sme deklaráciu, namaľovali sme mapu

Nachádzate sa tu

16. 9. 2016

Bratislavský neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Po skončení summitu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.
"Situácia, v ktorej sa nachádza Európa a výsledok referenda vo Veľkej Británii, bol dostatočný dôvod na to, aby sme sa v EÚ zamysleli. Summit mal byť prvou odpoveďou a myslím, že bol odpoveďou správnou. Lídri mali úprimnú diskusiu o stave, v ktorom sa nachádza EÚ," povedal Fico.
Podľa jeho slov berúc do úvahy aj defekty, ktoré vnímame, všetci považujú EÚ za najlepší projekt pre Európu. "Sme presvedčení, že sa nedá hodiť spiatočka, ale že musíme ísť naďalej dopredu, lebo prosperita, stabilita a bezpečnosť v Európe sa nedá inak garantovať, len cez EÚ," podčiarkol slovenský premiér.
Fico priznáva, že v EÚ sú členské štáty a tie majú často rôzne názory a nápady. "My si myslíme, že je veľmi správne byť v budúcnosti konkrétnejší a zrozumiteľnejší v plánoch, ale aj vo vysvetľovaní zmyslu EÚ najmä pre generácie, ktoré nemajú možnosť porovnávať," podotkol.
Predseda Európskej rady Donald Tusk poukázal na to, že milióny Európanov sa dnes necítia bezpečne. "Ľudia majú obavy z toho, čo sa deje, z nedostatočnej kontroly. Obávajú sa migrácie, terorizmu, aj o svoju ekonomickú budúcnosť. Musíme odstrániť nedostatky z minulosti, nebudeme pokračovať tak ako doteraz," zdôraznil.
Európska únia podľa neho už nemôže dopustiť nekontrolovaný príliv utečencov. Mala by sa sústrediť na plnú kontrolu hraníc, pokračovať v spolupráci s Tureckom a západným Balkánom a udržiavať kontakt aj s africkými krajinami. Únia bude podporovať členské štáty v zabezpečovaní ich vnútornej bezpečnosti, zintenzívniť by sa mala výmena informácií medzi krajinami a posilniť európska spolupráca v oblasti vonkajšej bezpečnosti a obrany.
Tusk dodal, že európski lídri chcú zásadne prispieť k zabezpečeniu hranice Bulharska s Tureckom. "Všetky štáty deklarujú Bulharsku podporu pri účinnej ochrane jej hraníc s Tureckom," uviedol s tým, že podpora únie bude spočívať v poskytnutí financií, vyslaní zamestnancov aj potrebného vybavenia.
"Aby sme vytvorili sľubnú európsku budúcnosť, posilníme spoločný trh a zvýšime investície. Chceme udržať naše hodnoty a zabezpečiť budúcnosť pre našich občanov. Dúfam, že bratislavský summit povedie k obnoveniu dôvery v Európsku úniu, aby ľudia verili, že splníme svoje sľuby," povedal Tusk.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril spokojnosť s tým, že Európska rada uvítala jeho prejav o stave únie, ktorý predniesol pred niekoľkými dňami v Európskom parlamente. "To, že sa Európska rada odvoláva na tento prejav, nás ubezpečuje o tom, že sme povedali to, čo je správne a že smerovanie, ktoré sme nastavili, je správne," konštatoval.
Lídri podľa neho spoločne diskutovali o konkrétnych záležitostiach a ich práca v najbližších mesiacoch ukáže, do akej miery dokázali nájsť prieniky medzi názormi jedných a druhých. "Bolo to neformálne stretnutie 27 členských štátov EÚ, premiéra v histórii únie, a to je dôvod, prečo nezverejňujeme písomné závery. To by nebolo vhodné," vyhlásil Juncker.
Dodal, že Európska rada schválila hlavné línie jeho prejavu a jednomyseľne bola odobrená digitálna agenda, ktorá prinesie Európe modernizáciu, prispeje k hospodárskemu rastu a tvorbe nových pracovných príležitostí.

R. Fico: Na rozdiel od V. Británie my vieme, čo chceme

Rokovania s Veľkou Britániou po referende o vystúpení z EÚ musia viesť k stavu, kedy bude jasné, že sa oplatí byť členom únie. Po dnešnom neformálnom summite lídrov 27 krajín na Bratislavskom hrade to uviedol predseda vlády SR Robert Fico.
"Toto sme schopní dosiahnuť. Na rozdiel od Veľkej Británie vieme, čo chceme. Naše stanovisko je jasné a bude okamžite použité, keď bude aplikovaný článok 50 Lisabonskej zmluvy," povedal Fico s tým, že EÚ chce mať s Veľkou Britániou naďalej dobré vzťahy.
Podľa Fica však odmietame politiku, že si niekto bude vyberať to najlepšie z torty, ktorá je na stole. "Ak niekto má záujem o výhody EÚ, musí garantovať všetky slobody, ktoré sú pre EÚ dôležité," zdôraznil. Slovenský premiér pripomenul, že vo Veľkej Británii pracuje asi 70.000 Slovákov.
"Nemôžem sa zbaviť dojmu, že rokovania o vzájomnom vysporiadaní vzťahov by mohli viesť v budúcnosti k vytvoreniu zamestnancov druhej kategórie. Cítim minimálne za krajiny V4, že toto bude kruciálny bod pre nás pri vyjednávaní. Nemôžeme dovoliť, aby výsledok britského referenda smeroval k tomu, že naši ľudia by mali mať vo Veľkej Británii druhoradé postavenie len preto, aby sa naplnili politické ciele a ambície vyvolané týmto referendom. V tomto bude postoj krajín V4 nekompromisný," uistil.
Predseda Európskej rady Donald Tusk podotkol, že brexit nebol hlavnou témou dnešného neformálneho summitu. "Potvrdili sme našu pozíciu, že kým to nebude notifikované, nezačnú žiadne rokovania. Nie je to nič, čo je namierené proti Veľkej Británii. Musíme však chrániť záujmy EÚ. Musíme počkať na formálnu žiadosť o aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy," zopakoval Tusk.
Šéf Európskej rady tiež interpretoval odkaz Veľkej Británie, že k aktivácii spomínaného článku nedôjde skôr ako v januári alebo vo februári 2017. "Toto musíme rešpektovať," dodal.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu po skončení neformálneho summitu v Bratislave

Aktuality