R. Fico študentom v súvislosti s novembrom 1989: Zachovajte si vlastné kritické myslenie

Nachádzate sa tu

17. 11. 2015

„Boli zlé veci, na tie treba zabudnúť a tie treba odsúdiť, ale boli aj veci hodné nasledovania, predovšetkým v sociálnej oblasti. Musíme si uvedomiť, že obrovské množstvo ľudí poctivo robilo, vytváralo hodnoty a na týchto hodnotách potom aj vznikala samostatná Slovenská republika v roku 1993. Majme preto úctu k tejto poctivej práci, ktorú naši občania vykonali,“ podčiarkol dnes predseda vlády SR Robert Fico pred slávnostným obedom s vysokoškolákmi pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva. „Nikdy som sa netajil a znášam za to aj určitú mieru kritiky, že patrím medzi politikov, ktorí netvrdili, netvrdia a nebudú tvrdiť, že všetko pred rokom 1989 bolo zlé," dodal.

Po páde socializmu sa podľa premiéra podarilo na Slovensku vybudovať životaschopný politický systém, založený na viacerých politických stranách. Slovensko je dnes vnímané ako krajina, kde je jedna z najväčších slobôd tlače. „Naša spoločnosť je založená na trhovom hospodárstve, ale toto trhové hospodárstvo musí byť sociálne a ekologicky orientované. Toto sú rovnocenné prívlastky a je to definícia, ktorú považujeme za svätú,“ zdôraznil Robert Fico. Podľa neho by to mala rešpektovať každá generácia.
Dnešní študenti by si mali podľa premiéra zachovať kritické myslenie. „Ste každý deň konfrontovaní s obrovským množstvom informácií, veľakrát aj poloprávd, preto vlastné kritické myslenie je najlepšie na vytvorenie si vlastného obrazu o tom, čo sa dialo počas novembra 89 a predovšetkým po novembri 1989,“ povedal Robert Fico študentom.
Na slávnostnom obede sa zúčastnili aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír.

 


pozrite si reportáž z obeda Roberta Fica so študentmi

Categories: 
Aktuality