R. Fico: Práce v súvislosti s fabrikou Jaguar Land Rover idú podľa harmonogramu

Nachádzate sa tu

25. 2. 2016

Všetky práce súvisiace s prípravou staveniska pre výstavbu závodu Jaguar Land Rover v nitrianskom priemyselnom parku pokračujú podľa plánu. Dodržanie termínu prípravy územia na samotnú výstavbu závodu potvrdil premiér Robert Fico. Podľa jeho slov nemusí byť 1,5-miliardová investícia konečná. „V prípade ukončenia prvej fázy a za priaznivých podmienok na trhu avizoval investor realizáciu druhej fázy, pre ktorú máme tiež pripravené územie.“

Podľa jeho slov je už dnes obrovský záujem o prácu v nitrianskej fabrike, čo potvrdzuje 30 000 evidovaných záujemcov. „Jaguar Land Rover s celkovou produkciou 150 000 áut ročne nebude najväčšou firmou, no objemom tržieb sa priblíži Volkswagenu, pretože bude vyrábať vozidlá vyššieho segmentu,“ skonštatoval. Firma plánuje zamestnať vo svojej nitrianskej fabrike 3 000 ľudí a na svoju výrobu naviaže ďalších 15 000 pracovných miest. Prvé vozidlá by mala začať firma vyrábať v roku 2018.

„Všetko, k čomu sme sa zaviazali pri podpise investičnej zmluvy, plníme. Prípravná fáza bude ukončená podľa dohodnutého termínu v máji. Investor chce začať so samotnou výstavbou závodu na prelome prvého a druhého polroka tohto roka,“ povedal splnomocnenec vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček.
Podľa jeho informácií sú dokončené prekládky inžinierskych sietí, finišuje rekonštrukcia hrádze rieky Nitra. Vo finálnej fáze je príprava nového terminálu pre železničnú dopravu. Ten je nevyhnutný, pretože 80 % dopravy a prepravy materiálov bude realizovaných práve prostredníctvom železnice. „Darí sa nám dokončovať všetky prípadné stavby týkajúce sa obchvatu a vybudovania cestnej infraštruktúry mestskej časti Dražovce, ktorá je v susedstve budúceho závodu Land Roveru.“ Obchvat Dražoviec by mal byť hotový v roku 2018, vybudovaných bude aj 6,5 kilometra protihlukových stien. Počas prípravy 450-hektárového územia pre nový závod prejde týmto územím denne 500 kamiónov. V blízkej budúcnosti by malo byť vydané stavebné povolenie na prvú časť stavby závodu Jaguar Land Rover.
Geologické prieskumy územia poukázali na dva hlavné problémy. Prvým bola spodná voda, druhým nedostatočné geologické podložie. „V spolupráci s Technickou univerzitou sme vymysleli unikátny systém týkajúci sa spodnej vody, ktorým sme vyriešili tento problém,“ povedal Viktor Stromček. Nedostatočne silné geologické podložie rieši stavebník navážkami štrku a spevňovaním zeme tak, aby vyhovovala potrebným normám.

 

Zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality