R. FICO: Česko by malo byť pri rozhovoroch o budúcom jadre EÚ

Nachádzate sa tu

4. 9. 2017

Slovensko chce, aby pri rokovaniach o budúcom jadre Európskej únie, ktoré sa pravdepodobne bude formovať okolo eurozóny, bola aj Česká republika. Na úvod dnešného spoločného rokovania vlád SR a ČR na zámku Lednice o tom slovenský premiér Robert Fico uistil českého ministerského predsedu Bohuslava Sobotku a členov jeho kabinetu.
"Chceme vás ako priateľov ubezpečiť, že tento proces chceme vnímať ako inkluzívny," uviedol Fico. "Teda chceme, aby pri tomto procese boli všetci, aby rozhodnutia, ktoré sa budú tvoriť, neboli len rozhodnutiami vybranej skupiny štátov, ale boli to rozhodnutia, na ktorých budú participovať aj ostatní," ubezpečil.
Český premiér potvrdil, že sa dnes vlády zamerajú aj na európske otázky. Bilaterálna schôdzka totiž podľa Sobotku prichádza v období, v ktorom Európska únia prechádza veľkými zmenami. "Dúfam, že dnešné zasadanie prispeje k tomu, aby sme si lepšie porozumeli, pokiaľ ide o naše kroky v rámci V4 aj EÚ. Predovšetkým, aby sme sa dohodli v rade tém na spoločnom postupe," objasnil.
Na úvod historicky piateho stretnutia zasadli vlády spoločne vo veľkej rokovacej sále multifunkčného centra zámku Lednice. Za slovenskú stranu sa ho okrem premiéra zúčastňuje deväť ministrov, podpredseda vlády Peter Pellegrini a štyria štátni tajomníci. Fico v úvodnom prejave zdôraznil tri momenty, ktoré obe krajiny spájajú.
Okrem rovnakého nazerania na hodnoty ako demokracia a ľudské práva je to podľa neho fakt, že Slovensko aj Česko chcú byť silnými a dôveryhodnými hráčmi v rámci EÚ a tiež, že obe vlády majú záujem pretaviť výsledky hospodárske, ekonomické a sociálne, ktoré krajiny dosahujú, do čo najvyššej životnej úrovne ľudí.
"Som veľmi rád, že tieto tri momenty budeme môcť dnes rozpracovávať počas našich rozhovorov," uviedol slovenský premiér, ktorý tiež poďakoval Sobotkovi za starostlivosť, ktorej sa v Česku dostáva slovenským študentom. Požiadal členov oboch vlád, aby sa zasadzovali o kultivovanie vzťahov medzi krajinami. Osobitne ho teší, že sa nepodceňuje jazykové vzďaľovanie oboch národov a z tohto pohľadu víta dohody, ktoré budú dnes podpísané.
Fico napokon odmietol, že by formátu vyšehradskej spolupráce hrozil zánik. Slovensko ho podľa jeho slov považuje za "mimoriadne dôležitý". "To však nemôže brániť našim krajinám, aby sme paralelne vedľa V4 budovali svoje vlastné strategické cesty a dialógy s Nemeckom a Francúzskom," vysvetlil s tým, že si Slovensko uvedomuje, kto bude hlavným motorom integrácie v rámci EÚ v budúcnosti.
"Nepochybne to bude tento tandem, ale nechceme vyvolávať žiadne pochybnosti. V4 je pre nás mimoriadne dôležitý formát a záleží nám na tom, aby tento formát pokračoval, rovnako ako nám záleží na tom. aby krajiny mali možnosť, individuálne si budovať svoje strategické dialógy," doplnil.
Hlavnými témami schôdzky budú vzájomné bilaterálne vzťahy a príprava spoločných podujatí a osláv pri príležitosti významných výročí v roku 2018: 100. výročia vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia novodobej samostatnosti ČR a SR.
Šéfovia rezortov však budú rokovať aj o spolupráci v oblasti cestnej a železničnej infraštruktúry, energetiky, obrany a bezpečnosti. Tiež o aktuálnej agende Európskej únie či o regionálnej spolupráci v rámci V4 alebo tzv. Slavkovského formátu.
 

Premiéri Slovenska a Česka podpísali vyhlásenie o prehlbovaní vzťahov krajín

Stretli sa dve krajiny, ktoré nie sú len demokratické a hodnotovo blízke, ale sú v tomto období aj mimoriadne úspešné. Na koniec dnešného spoločného rokovania vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v moravskom zámku Lednice to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).
"Dnes sa stretli dve mimoriadne úspešné vlády. Dnes sa stretli predstavitelia dvoch mimoriadne úspešných štátov a myslím si, že to, čo bolo dohodnuté, aj potvrdzuje kvalitu, ktorú sme za tých ostatných 25 rokov spoločne dosiahli," uviedol Fico.
Podľa toho sú čísla, ktoré dnes prezentujú slovenská a česká vláda, historické. "Či už ide o hospodársky rast, finančnú disciplínu, nezamestnanosť, rast reálnych miezd. A je našou povinnosťou, ako predsedov vlád, tieto úspechy prezentovať, pretože stále pretrváva tendencia púšťať sa len do negatívnych vecí," ozrejmil.
Na záver v poradí piatej historickej schôdzky oboch kabinetov boli podpísané viaceré dohody a memorandá. Predsedovia vlád podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali záujem naďalej prehlbovať vzájomné vzťahy a spoluprácu vo všetkých oblastiach. Identifikovali aj nové priority spolupráce, napríklad v oblasti obrany, bezpečnosti, vnútra, dopravy či životného prostredia.
Dobrá spolupráca a spoločný postup Česka a Slovenska vytvára predpoklady pre stabilnú a priateľskú atmosféru v celom regióne strednej Európy, vyzdvihol v záverečnej reči český premiér Bohuslav Sobotka. Koordinácia postojov oboch krajín na úrovni Európskej únie môže podľa neho prispievať k lepšiemu presadzovaniu ich národných záujmov.
"Tesná spolupráca slovenskej a českej vlády, ako sme ju realizovali v uplynulých štyroch rokoch, k tomu výrazným spôsobom prispela. Obe krajiny dnes majú stabilnú pozíciu v Európe, v rámci Severoatlantickej aliancie a pevne verím, že úzka spolupráca a koordinácia bude pokračovať v ďalších mesiacoch a rokoch," uviedol Sobotka.
Okrem bilaterálnych tém sa vlády venovali aj koordinácii spoločných podujatí a osláv pri príležitosti výročí v roku 2018: 100. výročia vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia novodobej samostatnosti ČR a SR. "Teraz chceme vypracovať spoločný zoznam osláv tak, aby sme zaistili na kľúčových akciách dôstojné zastúpenie ako predstaviteľov z českej, tak aj zo slovenskej strany," vysvetlil český premiér.
"Bol by som nerád, keby sme rok 2018 vnímali len ako príležitosť na nejaký historický seminár," uviedol na margo chystaných osláv Fico. "Určite aj úvahy historikov a politológov majú svoje miesto, ale našou povinnosťou je tento exkluzívny rok využiť na dve veci. Predovšetkým na perfektnú prezentáciu Českej republiky a Slovenskej republiky v zahraničí a súčasne na potvrdenie kvality našich vzťahov. Ak toto nedokážeme, tak sme zlyhali," zdôraznil.
Predsedovia vlád rokovali okrem iného aj o možnostiach slovensko-českej spolupráce, pokiaľ ide o modernizáciu kolesovej a pásovej techniky armád. "Ak môžeme vyrobiť kolesové vozidlo 4x4 alebo 8x8 v spolupráci medzi ČR a SR, prečo by sme ho neurobili. Prečo nedáme priestor slovenským a českým firmám na spoluprácu a uvažujeme o dovoze týchto vozidiel neviem odkadiaľ," priblížil Fico.
Vlády sa dohodli na vzájomnej podpore kandidatúr oboch krajín pri agentúrach, ktoré sa budú presúvať po odchode Veľkej Británie do Európskej únie. Slovensko má záujem získať liekovú agentúru, Česko bankovú agentúru. Slovensko tiež bude podporovať, aby sa na rozhovoroch o vznikajúcom jadre Európskej únie mohlo zúčastniť ako pozorovateľ aj Česko, ktoré nie je členom eurozóny.
"Nechcel by som, aby dochádzalo k situáciám, že sa iba krajiny, ktoré platia eurom, na niečom dohodnú a potom už iba tento návrh presadia. Preto je dobré, aby sme si vzájomne dôverovali, aby sme vytvárali súdržnú Európu a štatút pozorovateľa je proste normálny praktický nástroj, ktorý by nám v tom mohol pomôcť," uviedol k tomu Sobotka.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu Roberta Fica a Bohuslava Sobotku po spoločnom rokovaní vlád

 

Aktuality