R. Fico: Ak dostaneme vašu dôveru, budeme robiť to, čo naša vlasť potrebuje

Nachádzate sa tu

29. 2. 2016

Vážená pani, vážený pán,

dovoľte mi, aby som Vás požiadal o chvíľu času. Už o pár dní sa uskutočnia voľby, v ktorých aj Vy môžete rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať nová vláda – či bude pevná a bude pracovať pre ľudí, alebo bude nejednotná a oslabujúca Slovensko.

Slovensko je po štyroch rokoch našej vlády v lepšom stave, ako bolo v roku 2012: nezamestnanosť sa podarilo znížiť takmer na 10 %, každoročne rástli reálne mzdy a k poklesu cien došlo aj v takých významných položkách, ako sú energie a potraviny. Máme zdravú ekonomiku a prichádzajú k nám veľké zahraničné investície ako automobilka Jaguar Land Rover, ktoré sú zárukou ďalšieho rastu ekonomiky aj zamestnanosti.

Je to veľký rozdiel oproti stavu spred štyroch rokov, keď široká pravicová vláda vnášala do spoločnosti chaos. Vládla neistota, vysoká nezamestnanosť (vyše 14 %), ľuďom nerástli mzdy a daňový systém skolaboval.

Ani my sme neboli bez chýb. Z nich sme však vyvodzovali aj osobnú zodpovednosť. A priznávam, sú oblasti, s ktorých stavom dlhodobo nemôžeme byť spokojní, ako je zdravotníctvo a školstvo. Na tie sme pripravení klásť v ďalšom období dôraz.

Dobré hospodárenie nám už teraz umožnilo zafinancovať mnohé opatrenia zvyšujúce životnú úroveň ľudí. Sú to napríklad vlaky zadarmo pre dôchodcov a študentov, zníženie DPH na potraviny a doplatkov za lieky, zvýšenie minimálnej mzdy, materskej dávky aj vianočného príspevku pre dôchodcov, príspevky na zateplenie domov, rozširovanie kapacity škôlok a mnohé ďalšie.

V takýchto opatreniach sme pripravení pokračovať. Máme jasný plán, ako zabezpečiť 100-tisíc nových pracovných miest, obnoviť 1 000 kilometrov regionálnych ciest, ďalej znížiť zdravotné odvody a stavať nájomné byty pre mladých.

Základom pre rozvoj krajiny je však bezpečnosť jej občanov. Európska únia teraz čelí obrovskej migračnej kríze. Slovensko sa vďaka svojej prísnej azylovej politike a preventívnym opatreniam vlády zatiaľ nestalo cieľovou ani tranzitnou krajinou migrantov. No ich trasy sa môžu veľmi rýchlo zmeniť, pretože viaceré štáty už zatvárajú svoje hranice a chystajú sa státisíce migrantov vyhostiť.

Preto bude mimoriadne dôležité, ako sa nová vláda postaví k tejto kríze. Či bude pokračovať v našej politike, alebo podľahne tlaku Bruselu a začne prijímať migrantov na základe kvót. Za seba a stranu SMER – SD Vám dávam záväzok, že budeme Slovensko vždy chrániť pred hrozbou masy migrantov, prevažne moslimov, ktorí sa nedokázali integrovať ani do ekonomicky silnejších štátov a prinášajú so sebou aj zvýšené riziko terorizmu.

S mojimi kolegami v strane SMER – SD ideme do volieb s odhodlaním, že ak dostaneme Vašu dôveru, budeme robiť to, čo naša vlasť potrebuje. Je to našou povinnosťou. A Vaším právom je vo voľbách rozhodnúť, ako bude vyzerať nová vláda.

Ďakujem Vám za to, že ho využijete 5. marca 2016.

 

Robert Fico

predseda strany SMER – sociálna demokracia

Categories: 
Čo robíme pre ľudí