Prvý sociálny balík je splnený

Nachádzate sa tu

30. 7. 2015

Zníženie cien plynu pre domácnosti bolo posledné z 15 opatrení prvého vládneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Predseda vlády SR Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že vláda na prelome rokov 2015 a 2016 vráti domácnostiam 6 % z ich ročnej platby za dodávku plynu. Vratka sa týka domácností, ktoré využívajú plyn na varenie, ohrev vody či na vykurovanie.Zníženie cien plynu pre domácnosti bolo posledné z 15 opatrení prvého vládneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Predseda vlády SR Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že vláda na prelome rokov 2015 a 2016 vráti domácnostiam 6 % z ich ročnej platby za dodávku plynu. Vratka sa týka domácností, ktoré využívajú plyn na varenie, ohrev vody či na vykurovanie.

„V júli 2014 sme prisľúbili, že sme pripravení znížiť ceny plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo. V kombinácii s rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal premiér Robert Fico. ÚRSO od začiatku roka súhrnne znížil cenu plynu pre domácnosti o viac ako 5 %, čo spolu s vratkou od vlády predstavuje 11 %.

Opatrenie bude stáť 47 miliónov eur a dotkne sa približne 1,4 milióna zákazníkov.

Vracať domácnostiam až 6 % z ich ročných nákladov na spotrebu plynu umožnilo vláde aj dobré hospodárenie SPP, ktorý je v stopercentnom vlastníctve štátu. Navyše, sociálne opatrenia môže vláda prijímať len vďaka tomu, že urobila poriadok vo verejných financiách a zvýšila príjmy do štátneho rozpočtu. „Jasne sme si stanovili plán, že v rokoch 2014 až 2016 chceme do štátneho rozpočtu dostať 1,5 miliardy eur z lepšieho výberu daní. Toto číslo sa nám podarilo naplniť. Neohrozujeme dlh ani verejné financie, môžeme si takéto rozhodnutia dovoliť a sú to rozhodnutia, ktoré pomáhajú. Nikto nemôže namietať voči zvyšovaniu minimálnej mzdy či zvyšovaniu kapacít predškolských zariadení,“ vyhlásil predseda vlády.

Všetkých 15 opatrení z prvého sociálneho balíčka je teda splnených a v týchto dňoch už prebieha aj intenzívna príprava na realizáciu opatrení z druhého balíčka. 


zdroj: ÚV SR

pozrite si tlačovú besedu Roberta Fica

Categories: 
Čo robíme pre ľudí