Pripravujeme zmeny pre seniorov a rodiny

Nachádzate sa tu

13. 5. 2016

Úprava dôchodkov, zvýšenie príspevku na opatrovanie či podpora rodín s malými deťmi. Aj to sú plány Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na najbližšie mesiace. Zmeny pripraví ešte v tomto roku, aby pomohli seniorom a rodičom čo najskôr.

Ministerstvo navrhne do konca roka päť noviel zákonov. Pri dôchodkoch zmení valorizáciu, vianočný príspevok k dôchodku a upraví možnosti nakladania s úsporami v druhom pilieri. „Inak nastavíme valorizáciu dôchodkov pre budúci kalendárny rok a v roku 2017 sa budeme touto otázkou zaoberať systémovo. Upravíme aj zákon o poskytovaní vianočného príspevku, lebo máme záujem pokračovať v jeho vyplácaní. Tieto dve novely by mali platiť od 1. 10. 2016,“ približuje plány minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Úpravy nastanú aj pri vyplácaní dôchodkov z druhého piliera. Od budúceho roka bude programový výber dostupnejší pre širšiu skupinu sporiteľov.

Rodičom s malými deťmi, ktorí zvažujú skorší návrat do práce, vyjde ministerstvo v ústrety zadefinovaním sociálnych služieb pre deti do troch rokov v zákone. „V súčasnosti nemáme v slovenskej legislatíve ukotvené fungovanie zariadení pre deti mladšie ako tri roky. Máme záujem dostať tzv. jasle opäť do legislatívy, a to aj preto, aby sme na ich budovanie mohli využiť eurofondy,“ opisuje minister Richter. Vláda tak ďalším opatrením podporí zosúlaďovanie rodinného a pracovného života.

Od budúceho roka si polepšia aj ľudia, ktorí opatrujú ťažko zdravotne postihnutých rodinných príslušníkov. Ministerstvo plánuje zvýšiť príspevok na opatrovanie. „Chceme, aby mali títo opatrovatelia príjem aspoň na úrovni čistej minimálnej mzdy. U matiek, ktoré sa celý život starajú o svoje postihnuté deti, plánujeme neskôr riešiť aj ich dôchodkové zabezpečenie tak, aby im ho štát platil aj po 18. roku opatrovaného. Nikto nemôže dať lepšiu starostlivosť a lásku dieťaťu ako jeho matka,“ hovorí minister.

Okrem týchto zmien pripraví ministerstvo aj návrh nariadenia vlády na ustanovenie minimálnej mzdy na rok 2017. Ak sa na jej výške nedohodnú sociálni partneri do 15. júla 2016, navrhne ju ministerstvo. Vláda sa po dohode so sociálnymi partnermi v programovom vyhlásení zaviazala, že bude presadzovať primerané zvyšovanie minimálnej mzdy.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter zároveň odmieta najnovšie novely zákonov niektorých opozičných poslancov, ktoré spadajú pod rezort práce. „O týchto 12 návrhoch nediskutovali ani s ministerstvom, ani so stranou Smer SD a jej koaličnými partnermi a dokonca ani so sociálnymi partnermi. Trváme na tom, že každá jedna legislatívna zmena, ktorá spadá pod náš rezort, musí vychádzať zo sociálneho dialógu. My sme povinní počúvať zástupcov dotknutých ľudí a zohľadniť ich pripomienky pri tvorbe zákonov. Toto sa však neudialo,“ dodáva Ján Richter.


zdroj: MPSVaR

pozrite si tlačovú konferenciu

Categories: 
Čo robíme pre ľudí