PREMIÉR: Vývoj ekonomiky oprávňuje na prijímanie sociálnych balíčkov

Nachádzate sa tu

5. 6. 2015

Financovanie vládnych sociálnych balíkov nepôjde na úkor deficitu verejných financií ani verejného dlhu. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico v súvislosti s aktuálnou prognózou vývoja slovenskej ekonomiky zo strany OECD, ako aj ďalších inštitúcií.

Plánovaný druhý, ale aj tretí sociálny balík budú podľa neho plne realistické vzhľadom na vytvorenie predpokladov na ich finančné krytie. "Primárne získavame zdroje na tieto sociálne balíky z lepšieho výberu daní, z boja proti daňovým únikom, zo ziskov, ktoré máme z reformy ESO, a, pochopiteľne, z vysokého hospodárskeho rastu. Lebo, ak máme najvyšší hospodársky rast v eurozóne, tak je to známka toho, že sa nám v tejto oblasti začína aj dariť," uviedol Fico pred novinármi v Košiciach.

Júnová prognóza OECD predpokladá zrýchlenie rastu ekonomiky SR na úroveň 3,0 % v roku 2015 s akceleráciou na 3,4 % v roku 2016. "OECD podobne ako Európska komisia hovoria, že deficit Slovenska za rok 2015 by mal byť 2,7 % HDP, teda hlboko pod 3 %. Sme v bezpečnej zóne, čo nám umožňuje sa plne sústrediť na sociálne balíky," povedal premiér.

Súčasťou druhého sociálneho balíka, ktorý bude vláda SR schvaľovať v najbližších mesiacoch, bude podľa predsedu vlády osobitný zákon o programe pomoci pre okresy s vysokou nezamestnanosťou. "Naša idea je nastavená na princípe, že každý okres, kde miera nezamestnanosti bude vyššia ako 20 %, bude spadať pod osobitý režim, kde by zamestnávatelia dostávali podstatne vyššie daňové úľavy. Hovoríme o odvodových úľavách, o inom prístupe k podpore investícií, o inom prístupe k infraštruktúrnym projektom," konštatoval Fico.

Pri podpore takýchto okresov je podľa neho potrebné zohľadňovať aj regionálne špecifiká. Napríklad v okrese Trebišov, ktorý navštívil vo štvrtok (4.6.), je to tradícia poľnohospodárskej výroby a produkcie vína v tokajskej oblasti. "Chcem informovať, že zostávajúce výjazdové rokovania vlád, ktoré chceme organizovať po prijatí tohto zákona, sa budú výlučne orientovať na okresy s nezamestnanosťou vyššou ako 20 %," povedal. Pravdepodobne na jeseň by sa takéto rokovanie podľa predsedu vlády malo konať v Trebišovskom okrese, zrejme priamo v Trebišove.
 
zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality