PREMIÉR: V4 by mohla zablokovať kvóty, ak ich EK presadí, SR zváži referendum

Nachádzate sa tu

23. 6. 2015

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mohli na rokovaní Európskej rady zablokovať povinné kvóty pre migrantov. Ak sa to podarí a Európska komisia (EK) napriek tomu presadí povinné kvóty, vláda SR bude zvažovať vypísanie referenda k tejto téme. Vyhlásil to dnes v parlamente premiér Robert Fico (Smer-SD).
Informoval, že hovoril a bude hovoriť s partnermi z V4 s cieľom dohodnúť si postup. "Cieľom je dosiahnuť spoločnú deklaráciu V4, na základe ktorej odmietneme povinné kvóty. Text V4 môže zablokovať text, ktorý hovorí o povinných kvótach," povedal premiér.

Ak by sa to podarilo, podľa Fica nemožno zabrániť EK, aby pokračovala v príprave návrhu právneho predpisu, v ktorom sú zavedené povinné kvóty. Ako uviedol, je otázne, či krajiny, ktoré nesúhlasia s povinnými kvótami, sú schopné vytvoriť tzv. blokačnú menšinu, ktorá by zabránila tomu, aby boli kvóty záväzné pre všetky krajiny EÚ.
"Ak dôjde k situácii, že sa nám podarí vyradiť z textu návrhov záverov Európskej rady texty o povinných kvótach a napriek tomu komisia prijme právny predpis, ktorý povinné kvóty zavedie, je našou povinnosťou uvažovať, ako sa postavíme k takémuto rozhodnutiu Európskej komisie. Samozrejme s ním súhlasiť nebudeme," vyhlásil Fico.
Za vládu SR a vládnu väčšinu oznámil, že bude zvažovať aj možnosť vyhlásenia referenda cez uznesenie Národnej rady SR. "Je to možno cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom rozhodnutia EK, s ktorým vláda SR jednoducho súhlasiť nemôže," uviedol premiér.

Fico trvá na tom, že povinné kvóty nie sú správnym riešením migračných tlakov. "Kvóty situáciu žiadnym spôsobom systémovo nevyriešia. Naopak, spôsobia, že celý problém sa k nám vráti ako bumerang s ešte väčšou intenzitou," zdôraznil Fico. Premiér je za to, aby sa členské krajiny mohli dobrovoľne, aj s prihliadnutím na vlastné možnosti, rozhodovať, či a ako sa zapoja do presídľovania alebo premiestnenia migrantov.
Slovensko sa podľa Fica hlási k princípu solidarity, tá sa ale nesmie podľa neho zúžiť na to, že budeme bez rozmyslu automaticky prijímať utečencov. Slovensko je podľa premiéra pripravené poskytovať podporu migráciou najviac postihnutým európskym krajinám.

Pripomenul, že SR pomáha pri zlepšovaní podmienok vo viacerých rozvojových krajinách a krízových oblastiach. "Poskytujeme humanitárnu pomoc aj utečencom zo Sýrie. Ako jediná krajina schengenského priestoru realizujeme humanitárny transfer osôb, ktoré sa ocitli v bezprostrednom ohrození života a potrebujú urýchlene opustiť krajinu svojho pobytu, pričom väčšinou ide o matky s deťmi," opísal Fico.
Za absolútnu prioritu pri riešení súčasnej situácie považuje opatrenia, ktoré zamedzia nekontrolovaným masovým prílevom migrantov z Ázie a Afriky do Európy. "Trvácne a efektívne riešenie otázky nelegálnej migrácie by malo byť založené najmä na aktivitách v tretích krajinách. Musíme sa zamerať na hlavné príčiny v krajinách tranzitu, ako aj pôvodu," povedal premiér. V krajinách, z ktorých ľudia najviac odchádzajú do Európy, by mohli podľa neho vzniknúť bezpečné zóny. Problém migrácie treba podľa Fica riešiť tam, kde vzniká, a nie povinnými kvótami.

Fico zároveň odsúdil akékoľvek formy násilia, ktoré boli predstavené skupinami extrémistov v sobotu (20.6.) v Bratislave. "Musíme urobiť všetko preto, aby sa nepokúšali vytĺkať kapitál z témy migrantov," povedal. Ocenil prácu polície. Zamyslel sa, či by nebolo dobré upraviť do budúcnosti zákony tak, aby najmä samosprávy mohli zakázať zhromaždenia podobného typu. Súčasné opatrenia sú podľa neho vágne.

 

R. KALIŇÁK: Taliansko a Grécko nechránia dôsledne svoje hranice

Taliansko a Grécko mali dôsledne chrániť svoje hranice. O tom, že to nerobia, niet žiadnych pochýb. Vyhlásil to dnes v pléne NR SR minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na margo tisícov utečencov zo severnej Afriky, ktorí sa do týchto krajín dostali na člnoch cez Stredozemné more.
"Prečo rezignovali na ochranu hranice? Ak nestrážime hranicu, načo máme vízovú politiku, ak nemáme problém pustiť každého, kto na náš breh dopláva? Musí sa napĺňať návratová politika týchto ľudí. Takto sa môže každý nelegálny imigrant cítiť bezpečne, lebo vie, že ho nevyhostia. Potom nasadne na čln, lebo vie, že sa nemusí vrátiť," povedalKaliňák.
Podľa ministra napr. Grécko dostalo 360 miliónov eur na vybudovanie azylových kapacít. "Momentálne má kapacity pre 200 ľudí. Neviem, koľko hviezdičiek má ten azylový tábor, ale niečo tu nebolo dôsledne urobené," konštatoval.

Na margo systému kvót, s ktorými vláda SR nesúhlasí, uviedol, že dnes to bude 1000 imigrantov, zajtra 5000 a pozajtra 10.000. "Musí to byť dobrovoľné," apeloval s tým, že SR si musí nechať časť azylových kapacít voľných pre konflikt na Ukrajine.

Kaliňák zdôraznil, že napr. Taliansko je bezpečná krajina, ale imigranti chcú ísť ďalej. "Prečo sa tlačia do Francúzska a ďalej do Veľkej Británie? Nie je to len úprimná snaha zachrániť si život. To by sa uspokojili aj s Talianskom či Tureckom. Oni veľmi dobre vedia, kam chcú ísť a kde chcú skončiť," myslí si.
Minister tiež poukázal na skutočnosť, že EÚ chce prijať desaťtisíce neznámych utečencov, ale nechce prijať Bulharsko a Rumunsko do schengenského priestoru, lebo sa obáva, že rómski občania Bulharska a Rumunska, teda občania únie, budú voľne cestovať po celej Európe.


zdroj: TASR
 

Vystúpenie Roberta Fica v NR SR - Riešenie migračných výziev, ktorým aktuálne čelí Európska únia

Vystúpenie Roberta Kaliňáka v NR SR - Riešenie migračných výziev, ktorým aktuálne čelí Európska únia

Aktuality