Premiér Robert Fico hovoril s Jurajom Draxlerom o problematike školstva

Nachádzate sa tu

4. 3. 2015

V rezorte školstva v súčasnosti dominuje téma duálneho vzdelávania. Počas návštevy ministerstva to uviedol predseda vlády SR Robert Fico. Duálne vzdelávanie totiž prispeje ku skvalitneniu pedagogického procesu, ale aj k priblíženiu škôl k požiadavkám praxe. O zákone aktuálne v 2. a v 3. čítaní rokuje Národná rada SR.

Keďže otázky školstva sa týkajú nielen žiakov a učiteľov, ale aj rodičov, budú vždy predmetom spoločenského záujmu. Predseda vlády SR Robert Fico ocenil, že  minister Juraj Draxler venoval veľkú pozornosť sociálnym aspektom školstva. „Pokiaľ ide o rast miezd, podarilo sa nám zabezpečiť najväčší rast miezd z celého verejného sektora, keď učiteľom bolo pridaných 5 percent a dlhodobo máme nastavený cieľ, aby sa plat učiteľa pohyboval na úrovni 1,2 násobku priemerného zárobku. Tento cieľ chceme dosiahnuť v čo najkratšom čase a ministerstvo na ňom aj intenzívne pracuje,“ povedal Robert Fico.

Premiér tiež oznámil, že neférové prepúšťanie učiteľov počas letných mesiacov je už minulosťou. „2000 učiteľov, ktorí pravidelne končili počas letných prázdnin na úradoch práce, už nebudú končiť na úradoch práce. S účinnosťou od 1. marca 2015 všetci učitelia majú na dvanásť mesiacov garantovanú mzdu.“

Povolanie učiteľa je podľa slov ministra školstva Juraja Draxlera náročné, preto si učitelia zaslúžia, aby sa ich spoločenský status do budúcnosti zvyšoval. „Je pre nás dôležité, aby sme intenzívne komunikovali s obcou pedagogických aj nepedagogických pracovníkov a uisťovali ich, že majú našu plnú podporu,“ dodal.

Na stretnutí hovoril premiér s ministrom školstva aj o zvyšovaní kapacít materských škôl. Je to jedno z opatrení vládneho sociálneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Na prvý pilotný projekt bolo vyčlenených 10 miliónov eur. Minister školstva informoval, že z miest a obcí prišlo viac ako 100 požiadaviek na rozširovanie kapacít materských škôl. „Pokiaľ by stanovená suma peňazí nepostačovala, tak budem hľadať, možno aj v rámci druhého sociálneho balíčka, ďalšie finančné prostriedky, aby všetky požiadavky, ktoré budú dané, boli aj vypočuté,“ prisľúbil premiér Robert Fico.

pozrite si tlačovú besedu Roberta Fica a Juraja Draxlera

Categories: 
Aktuality