PREMIÉR: Privítal by, keby sa prestalo s moralizovaním na adresu V4

Nachádzate sa tu

9. 9. 2015

Premiér Robert Fico by privítal, keby sa prestalo s moralizovaním Vyšehradskej štvorky. Reagoval tak na margo povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov do členských štátov, ktoré V4 odmieta.
„Ak má niekto iný názor, to neznamená, že za to má byť zatracovaný. Nemôže platiť zásada v rámci Európskej únie, že kto nie je s nami, je proti nám. Treba si vážiť aj iné názory a nájsť nejaké riešenie, ktoré bude pre všetkých výhodné," uviedol po dnešnom rokovaní vlády.
Slovensko žiada, aby sa takéto vážne rozhodnutia prijímali konsenzom všetkých členských štátov Európskej únie. V prípade, ak ho nie je možné dosiahnuť, tak sa treba baviť o inom riešení. „Ale nemôže to tak byť, že dopredu oznámi niekto nejaký výsledok a ostatní sa prispôsobte. Nemala by rozhodovať Európska komisia, ale Európska rada konsenzom," uviedol na adresu predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, ktorý dnes v Štrasburgu prezentoval správu o stave únie.

V otázke migrácie, ktorá jeho prejavu dominovala, Juncker oznámil, že komisia navrhuje nový systém kvót - ktoré by mali byť povinné - na premiestnenie ďalších 120.000 migrantov navyše k pôvodnému návrhu z mája, týkajúcemu sa 40.000 žiadateľov o azyl z utečeneckých táborov v Taliansku a Grécku.
Podľa Fica môže existovať aj iný režim, než sú povinné kvóty. Pripomenul, že nikto v takejto vážnej veci nemôže niečo prikázať suverénnemu štátu. „Je to rozhodnutie, ktoré musí mať jednomyseľný charakter a ktoré vyžaduje vážnu politickú diskusiu. Počúvame stále z komisie, z Bruselu o povinných kvótach, ale nikto nedáva žiadne argumenty. Kvóty sú iracionálne, nič neriešia," zdôraznil Fico.

Slovenská vláda je pripravená prispieť k ochrane vonkajších schengenských hraníc, ako aj účinne spolupracovať s krajinami pôvodu migrantov. „Ak vznikne medzinárodný mandát na vytvorenie mierových síl, ktoré by mali pôsobiť v Líbyi, Sýrii alebo iných krajinách, je pripravená byť súčasťou takýchto operácií," avizoval.
Zároveň potvrdil, že SR chce na základe svojho dobrovoľného príspevku integrovať každého, kto o to má záujem. Reagoval tak na európsku kritiku jeho vyjadrení o tom, že Slovensko prijme len sýrskych kresťanov. Sám si nevie predstaviť, že by sa na Slovensku dokázal integrovať moslim, lebo tu nemá zázemie ani rodinu. „Najlepšie integrovateľní ľudia v prípade dobrovoľnej prirodzenej integrácii sú sýrski kresťania. Ak je iná možnosť, ak sa presvedčíme, že by aj ľudia s iným náboženským presvedčením boli ľahko integrovateľní, poďme do toho. Ale nie som o tom celkom presvedčený," konštatoval.

Zopakoval, že Slovensko bude solidárne s tými, ktorí to naozaj potrebujú, ale nie s ekonomickými migrantmi. Takýto charakter migrácie je podľa neho viditeľnejší čím ďalej, tým viac. „Nezatvárajme si pred tým oči. Máme právo hovoriť o ekonomickej migrácii. Bude zlé, ak nám budú zakazovať hovoriť vlastný názor, alebo za to budeme trestaní," uzavrel.


zdroj: TASR

Aktuality