PREMIÉR: Pri integračných snahách Čiernej Hory ponúka SR podporu i skúsenosti

Nachádzate sa tu

22. 6. 2015

Ambície Čiernej Hory vstúpiť do Európskej únie (EÚ) sú tie najlepšie ambície, ktoré krajina môže mať. Uviedol to premiér SR Robert Fico po dnešnom stretnutí so svojím náprotivkom, predsedom vlády Čiernej Hory Milom Djukanovičom.

Práve téma integračných snáh balkánskej krajiny a možnosť využitia slovenských skúseností z integračného procesu pri vstupe do Európskej únie boli jednou z hlavných tém dnešného stretnutia premiérov. Fico pripomenul, že Slovensko dlhodobo podporuje legitímne snahy Čiernej Hory stať sa členským štátom NATO i EÚ. "Pozitívne rozhodnutie ohľadom členstva Čiernej Hory v NATO by sme mohli očakávať už na konci roka," povedal Fico a dodal, že v oblasti prístupových rokovaní urobila Čierna Hora v sne vstúpiť do EÚ veľký pokrok. Čierna Hora môže podľa Fica profitovať aj z toho, čím v rámci integračného procesu prešlo Slovensko. "Ponúkol som pánovi premiérovi aj naše skúsenosti, ktoré máme z obdobia pred vstupom do EÚ a po vstupe do EÚ," povedal Fico.

Čiernohorský premiér Milo Djukanovič ocenil podporu Slovenska a potvrdil, že vstup do Európskej únie je jedinou reálnou možnou budúcnosťou pre Čiernu Horu, ale aj ostatné európske krajiny. "Proces integrácie znamená zároveň aj proces stabilizácie pre krajiny západného Balkánu," povedal Djukanovič.

Fico po dnešnom stretnutí ocenil, že už od éry samostatnosti oboch krajín panujú medzi štátmi vynikajúce vzťahy. "Stále máme však potenciál pre lepšiu ekonomickú spoluprácu," uviedol Fico. Skonštatoval, že na dnešnom stretnutí hovorili o konkrétnom projekte, výstavbe energetického zdroja v Čiernej Hore, na ktorom má participovať spoločnosť SES Tlmače. "Verím, že budúcnosť prinesie ďalšie podobné a vzájomne výhodné projekty," povedal Fico.

Djukanovič v tejto súvislosti pripomenul nedávny podpis dohody ministrov zahraničných vecí oboch krajín, ktorej súčasťou je dohoda o ekonomickej spolupráci a vytvorení spoločnej komisie, ktorá sa má zaoberať rozvojom hospodárskych vzťahov.

Témou dnešného stretnutia bola aj otázka krízy v Grécku a problematiky imigrantských kvót. Slovenský premiér oboznámil svojho čiernohorského kolegu s postojom Slovenska k obom otázkam.


pozrite si tlačovú besedu oboch premiérov

Aktuality