PREMIÉR: Opäť musíme riešiť krízové javy, teraz s nedostatkom pracovníkov

Nachádzate sa tu

4. 4. 2017

Slovenskej ekonomike sa darí, musí však riešiť problémy s nedostatkom pracovníkov vo viacerých odvetviach. Opäť sme tak v období, kedy treba zabrať a bojovať proti javom, ktoré vnímame ako krízové, upozornil premiér Robert Fico (Smer-SD).
"Ak niekedy bola krízová miera nezamestnanosti, dnes je to schopnosť nájsť zamestnancov. Na to netreba šetriť finančnými prostriedkami, do toho treba ísť," vyhlásil dnes na podujatí HNClubu organizovaného Hospodárskymi novinami.
Avizoval pritom balík nových vládnych opatrení. Pokiaľ sa na ňom nájde dohoda v rámci koalície, verejnosti by ho mali predstaviť 1. mája. Bližšie ho zatiaľ nechcel špecifikovať, obsahovať by však mal napríklad podporu vedy a výskumu. Tzv. superodpočet výdavkov firiem na túto oblasť by sa mal zvýšiť z doterajších 1,25 na 2, podobne ako je to v Českej republike.
Problém s nedostatkom pracovnej sily by podľa Fica mohla riešiť vyššia mobilita pracovnej sily, podpora nájomného bývania, ale aj zmeny v školstve. V strednom aj vysokom školstve je podľa neho potrebné zamerať sa na podporu smerov, ktoré majú šancu uplatniť študentov na trhu práce, čiže najmä technických na úkor humanitných.
Vážna bude podľa premiéra diskusia o budúcnosti eurofondov po roku 2020. V krátkodobom horizonte treba vyriešiť otázku príspevkov Veľkej Británie do európskeho rozpočtu počas odchodu tejto krajiny z EÚ. Kým je členom únie, mala by si Británia podľa Fica plniť svoje záväzky. "Potom príde vážna diskusia o kohéznej politiky ako takej. Možno v nej bude menej peňazí, ale verím, že bude podstatne pružnejšia ako doteraz," konštatoval.
Vzhľadom na nedostatok eurofondov v budúcnosti je podľa predsedu vlády stále dôležitá diskusia o investičnej výnimke zo zákona o dlhovej brzde. Domnieva sa, že aj keď túto zmenu v súčasnosti opozícia odmieta, treba sa k nej opäť vrátiť. Bez investičnej výnimky dodatočné pôžičky štátu na financovanie infraštruktúry negatívne ovplyvňujú ukazovatele deficitu a dlhu, upozornil Fico.
"Považujem túto tému za legitímnu a treba sa k nej v nejakom čase opäť vrátiť. Bolo by dobré, keby vznikla dohoda na túto silnú ekonomickú tému. Toto je asi jediná cesta, ako získať ďalšie dodatočné zdroje," zdôraznil.
Počas diskusie vyzdvihol význam zdravých verejných financií, zároveň však upozornil, že vyrovnaný rozpočet sám o sebe nevníma ako konečný politický cieľ. "Som za vyrovnaný rozpočet, ale vláda by mala mať možnosť nastaviť si časový harmonogram, ako ho dosiahnuť. Minister financií hovorí o roku 2019, ja to rešpektujem," konštatoval.
Prípadné riešenie problematiky migrácie či nutnosť dávať viac peňazí na obranu a bezpečnosť to však ešte môže zmeniť. "Môžu vzniknúť mimoriadne okolnosti, ktoré nás prinútia rok 2019 prehodnotiť. Teraz v apríli 2017 môžem konštatovať, že plán, ktorý nastavil minister financií, platí," dodal Fico.
 

PREMIÉR: Bol by som pokojný, keby sme mali opozíciu zo štandardných strán

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) by bol pokojný, keby existovala opozícia zo štandardných politických strán. Vyhlásil to dnes na podujatí HNClubu organizovaného Hospodárskymi novinami. Hlavnou témou diskusie bolo Slovensko rok po voľbách.  
Priznal, že by bol pokojnejší, keby existovala v súčasnosti opozícia Mikuláša Dzurindu či Ivana Mikloša. Znepokojuje ho, ak človek, ktorý sa stavia do pozície lídra opozície, vyzýva na odchod z jadra EÚ. "Musíme byť súčasťou Európy, musíme byť súčasťou jadra, toto je línia vlády," zdôraznil premiér. Podľa neho je nezmysel "teraz zaradiť spiatočku", keď sme už prijali euro a sme súčasťou Schengenu. Slovensko navyše patrí na rozdiel od Poľska ku krajinám, ktoré si myslia, že nie je nutné meniť zakladajúce zmluvy.
Zároveň potvrdil pretrvávajúcu pozíciu Slovenska, ktoré v súvislosti s migračnou krízou naďalej odmieta kvóty. Myslí si, že ak sa má zastaviť migrácia, tak sa musíme sústrediť na krajiny, odkiaľ migranti pochádzajú.  
Pri zhodnotení prvého roka vlády priznal, že v parlamentných voľbách v roku 2016 bol väčší počet strán ako v predchádzajúcich, vrátila sa na politickú scénu aj Slovenská národná strana. "Byť sám vo vláde má svoje výhody i nevýhody," uviedol premiér. Zároveň však priznal, že trvalo nejaký čas, kým si strany súčasnej koalície na seba zvykli. "Každá má svoju históriu, Béla Bugár bol na inej strane barikády, Andrej Danko prišiel s reformovanou stranou, ale po polroku to začalo fungovať," uviedol s tým, že dnes je Slovensko stabilné z hľadiska koalície a je so súčasným stavom spokojný.
Zdôraznil, že chce aj naďalej stabilnú vládu, keďže momentálne sa v Európe môže stať čokoľvek, pričom Slovensko by malo byť schopné hneď zareagovať. Zároveň priznal, že počas pondelkového (3.4.) stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa dohodli na štruktúrovanom dialógu. Posilnia vzájomnú spoluprácu na rezorte diplomacie, pokiaľ ide o zahraničnú politiku, a na rezorte vnútra, pokiaľ ide o bezpečnosť.
Diskusia sa dotkla i témy Mečiarových amnestií. Táto téma bola podľa premiéra umelo politicky vytiahnutá. "Téma bola umelo vnesená a bol jasný cieľ, čoby sa cez ňu malo dosiahnuť," uviedol premiér. Zdôraznil potrebu rešpektovania rozhodnutia Ústavného súdu SR.  
Na adresu slovenského prezidenta Andreja Kisku premiér uviedol, že si osobu prezidenta váži, sám sa snaží konfliktom vyhýbať. Mrzí ho však naopak, že sa prezident hanlivo vyjadruje na adresu premiéra a samotnej vlády. "Mali by sme nastaviť rovnaký mediálny meter pre všetkých. Ja nemám záujem o konflikt s prezidentom, ten útočí na vládu, na mňa. Aj útok na ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) bol zbytočný. Musel len vyjsť v ústrety uzneseniu Národnej rady (NR) SR, za ktoré hlasovalo 128 poslancov NR. Za ktoré museli hlasovať aj poslanci opozície," konštatoval Fico.
V bilancovaní práce ministrov počas prvého roka uviedol, že rešpektuje nominácie na ministrov, ktoré dostal, a pokiaľ ide o nominácie za jeho stranu, myslí si, že ide o profesionálny tím. Domnieva sa, že keby mal dôvod niektorého ministra vymeniť, urobí tak.
V rámci diskusie sa dotkol i otázky verejnoprávnych médií. Podľa neho hrajú hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie zlyhalo. "Myslím si, že musí dôjsť k výmene vedenia RTVS," zdôraznil, pričom ich spravodajstvo považuje za opozične ladené.


zdroj: TASR
 

Aktuality