PREMIÉR: Fakturácia bez DPH v stavebníctve uľahčí život malým podnikateľom

Nachádzate sa tu

6. 10. 2015

Uľahčiť život malým a stredným podnikateľom a stavebným firmám pri platení dane z pridanej hodnoty (DPH) má ďalšie z opatrení vládneho sociálneho balíka. Splnenie fakturácie bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve, ktorú minulý týždeň schválil parlament v rámci novely zákona o DPH, dnes symbolicky odškrtol premiér Robert Fico (Smer-SD) v areáli rozostavanej Nemocnice sv. Michala v Bratislave.
Fico pripomenul, že vláda už v prvom sociálnom balíku rozhodla, že malí a strední podnikatelia s obratom do 100.000 eur budú platiť DPH až potom, čo im uhradia služby alebo tovary, ktoré poskytnú. Niektoré stavebné firmy sa však podľa neho ozvali, že obrat 100.000 eur je málo. Pre všetkých stavebníkov je tak určené opatrenie, na základe ktorého si subdodávatelia nebudú účtovať k cene DPH a na konci túto daň štátu zaplatí až objednávateľ.
"Sú to opatrenia, ktoré vedú k tomu, že firmy nie sú v takých ekonomických a finančných ťažkostiach, ako to bolo v minulosti, znižuje sa administratívna náročnosť a, samozrejme, je to aj významné opatrenie pokiaľ ide o boj proti daňovým únikom," zhodnotil premiér na brífingu.
Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) upozornil, že pri druhom opatrení neexistuje žiadny limit. "Keď subdodávateľ stavebných prác dodáva služby alebo tovar, nebude musieť posielať faktúru s DPH. Tým sa bude menej vystavovať riziku druhotnej platobnej neschopnosti, to znamená, nebude musieť trpieť v prípade oneskorenej platby faktúry a nebude si musieť plniť svoje povinnosti voči štátu napriek tomu, že mu niekto nezaplatil," opísal.
Opatrenie má podľa neho význam aj v boji proti daňovým únikom. "Tzv. karuselové obchody, tie najväčšie podvody sa robia v reťazcoch medzi firmami, ako si postupne môžu fiktívne účtovať DPH, a potom si ju nárokovať od štátu. V tomto prípade v stavebníctve je táto možnosť odstránená," zdôraznil Kažimír s tým, že pred rokom štát podobný systém zaviedol pri obchodovaní s obilím.
Zároveň dodal, že tento krok bude znamenať menej administratívy a úsporu nákladov nielen pre malých a stredných podnikateľov, živnostníkov, ale aj pre finančnú správu. "Aj my ušetríme z hľadiska kontroly, ale práce v oblasti boja s daňovými únikmi je ešte toľko v iných oblastiach, že nepredpokladám, že by sme napríklad znížili počet zamestnancov finančnej správy," uviedol minister.


zdroj: TASR

pozrite si brífing Roberta Fica a Petra Kažimíra

Categories: 
Čo robíme pre ľudí