Predseda vlády vyzval ľudí na účasť v župných voľbách

Nachádzate sa tu

27. 10. 2017

Predseda vlády SR Robert Fico vyzval všetkých ľudí, aby v sobotu 4. novembra prišli na voľby do vyšších územných celkov. „Župy mimoriadnym spôsobom ovplyvňujú život na Slovensku. Ľudia asi málo vedia, že samosprávne kraje majú na starosti obrovské množstvo kompetencií,“ uviedol predseda vlády. Premiér upozornil voličov, že tentokrát sa volia župani na päť rokov. „Chceme prispôsobiť voľby do VÚC s voľbami do mestských a obecných zastupiteľstiev. Je to po prvýkrát, kedy sa predlžuje obdobie županov a regionálnych parlamentov.“  V roku 2022 sa teda komunálne aj župné voľby uskutočnia v jeden deň.

Na tlačovej konferencii, na ktorej premiér informoval o absolvovanom pracovnom programe v prešovskom regióne, uvítal, že v spolupráci vlády a prešovského kraja sa podarilo vyčleniť viac ako pol milióna eur na podporu duálneho vzdelávania v odborných školách v kraji. Predseda vlády očakáva od županov, že po voľbách sa k téme duálneho vzdelávania vrátia, keďže štruktúra stredného školstva nie je dobre nastavená. „Buď to urobia župy samé, alebo štát do toho vletí veľmi intenzívne. Musíme definitívne vyriešiť na Slovensku stredné školy, pokiaľ ide o ich štruktúru, pretože naďalej budeme produkovať absolventov stredných škôl pre úrady práce,“ zdôraznil Robert Fico. 

Predseda vlády sa vyjadril aj k téme národného leteckého prepravcu. Podľa jeho slov, ak dôjde k dohode medzi bratislavskou a košickou župou, tak Prešovský samosprávny kraj je pripravený byť súčasťou spoločného plánu, ktorý zabezpečí pravidelné denné letecké spojenie národného prepravcu medzi Bratislavou a Košicami. „Bohužiaľ, štát do toho nemôže priamo vstupovať, že bude dávať na to peniaze, pretože je to neoprávnená štátna pomoc,“ uviedol premiér, no prisľúbil, že vláda bude hľadať také finančné riešenia, ktoré nebudú považované za neoprávnenú štátnu pomoc.