Posledné splnené opatrenie z 2. vládneho balíčka – základné školy modulového typu

Nachádzate sa tu

4. 12. 2015

Posledným opatrením, ktoré dnes predseda vlády SR Robert Fico označil ako splnené, je výstavba základných škôl modulového typu. „Sľuby, ktoré vláda dáva, aj plní. Je to stopercentné naplnenie prísľubov, ktoré sme dali tak v prvom, ako aj v druhom balíku,“ povedal Robert Fico na pôde Základnej školy na Mlynskej ulici v Senci, ktorá vďaka finančným prostriedkom z vládneho balíčka mohla vybudovať moderné učebné priestory pre deti, ale aj zázemie pre pedagógov.
Vláda spustila výstavbu, nadstavbu a prístavbu základných škôl už v roku 2013, pričom na tento účel vyčlenila jeden milión eur a vzniklo 40 nových tried pre približne 1 000 žiakov v piatich obciach Prešovského kraja. V roku 2014 vyčlenili na modulové školy tri milióny eur a podporili vznik 101 nových tried pre približne 2 525 žiakov v 12 obciach. V roku 2015 vláda vyčlenila ďalšie tri milióny eur a podporila vznik 112 tried pre približne 2 800 žiakov. Mestá a obce v blízkosti veľkých miest často trpia nedostatkom kapacít v škôlkach aj na základných školách. Výstavbou škôl modulového typu vláda pomáha vytvárať pre žiakov nové miesta a medzi zriaďovateľmi je veľký záujem o dotáciu či už na výstavbu tohto typu základných škôl, ale aj o rozširovanie kapacít v materských školách.
Premiér Robert Fico prisľúbil, že vláda bude finančné prostriedky na tieto účely vyčleňovať aj naďalej. Už zajtra, v sobotu 5. decembra 2015, predstaví strana SMER – SD na svojom sneme v Nitre tretí vládny balíček a aj keď sa opatrenia na zvyšovanie kapacít škôl neobjavia v treťom vládnom balíku, premiér môže, podľa jeho slov, garantovať, že s nimi budú pokračovať a vláda bude vyčleňovať prostriedky na rozširovanie kapacít materských škôl, ako aj na výstavbu základných škôl modulového typu. "Chceme, aby zo všetkých opatrení, ktoré sa osvedčili v praxi, bol normálne sa opakujúci systém," dodal Robert Fico.
Všetkých pätnásť opatrení z druhého vládneho balíčka je teda splnených. „Opatrenia nešli na úkor deficitu, ani na úkor dlhu,“ zopakoval predseda vlády. Práve naopak, verejné financie na Slovensku sú podľa jeho slov vo vynikajúcom stave. „Konštatujeme znižovanie nezamestnanosti, konštatujeme pokles deficitu, konštatujeme pokles verejného dlhu a súčasne máme dobrý hospodársky rast, ktorý patrí k tretiemu najvyššiemu v celej Európskej únii,“ zdôraznil Robert Fico.
 

pozrite si brífing Roberta Fica a Juraja Draxlerabalíček,

Čo robíme pre ľudí