Poslanci schválili rozpočet na budúci rok, deficit má klesnúť pod hranicu 0,83%

Nachádzate sa tu

13. 12. 2017

Parlament schválil rozpočet verejnej správy na budúci rok. Zahlasovalo zaň 82 poslancov. Proti bolo 59 zákonodarcov.
Deficit verejných financií má v roku 2018 prvýkrát klesnúť pod hranicu 1 % na úroveň 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom roku sa má schodok znížiť na 0,1 % HDP, v roku 2020 je cieľom vyrovnaná bilancia.

Pri dosiahnutí týchto cieľov rozpočet počíta s poklesom úrovne verejného dlhu v budúcom roku tesne pod hranicu 50 % HDP (49,9 %). Do roku 2020 sa bude dlh ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 % HDP.
Samotný štátny rozpočet má v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom 1,973 miliardy eur. Jeho celkové príjmy sa rozpočtujú na úrovni 13,983 miliardy eur, výdavky by mali dosiahnuť 15,956 miliardy eur.
Základom pre vypracovanie rozpočtu bola makroekonomická prognóza, ktorá na budúci rok počíta s rastom slovenskej ekonomiky na úrovni 4,2 %. Za zrýchlením rastu slovenského hospodárstva oproti predchádzajúcemu roku stojí predovšetkým plánované spustenie výroby v automobilových závodoch a s ním spojený rast exportu.
"Môžeme hovoriť o zdravom ekonomickom raste, ktorý je založený na domácej spotrebe. Sú v ňom zahrnuté aj kľúčové investície," priblížil ešte počas rokovania o návrhu v parlamente minister financií Peter Kažimír.
Zákon roka počíta aj s prioritami, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov.
"V návrhu rozpočtu je množstvo priorít. Ide napríklad o krytie záväzku o úprave platových pomerov zamestnancov v štátnej službe. Sú tu veľké investičné projekty, ktoré sú nadotované v našich rezervách. Sú v ňom premietnuté napríklad aj prijaté legislatívne zmeny v oblasti sociálneho poistenia, zákona o službách zamestnanosti a ďalších. Sú to masívne zákony aj z pohľadu vplyvov na verejné financie," priblížil Kažimír. Vyčíslil, že rastú zdroje aj na financovanie vzdelávania.
Poslanci k návrhu štátneho rozpočtu schválili aj pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy, ktorý vytvára možnosť prevziať rámcový úver od Európskej investičnej banky (EIB) v objeme do 300 miliónov eur.

Premiér Robert Fico označil rozpočet "za mimoriadne stabilizujúci prvok pre vládnu koalíciu". "Politicky, finančne a sociálne je tento rozpočet veľmi dobrým rozhodnutím. Na jednej strane bude tmelom pre vládnu koalíciu, ale je to aj rozhodnutie, že máme v rukách zákonom schválený nástroj, ktorým môžeme riadiť procesy, pretože rozpočet nie je pre nás cieľom politiky. Pre nás je nástrojom na dosahovanie politických cieľov," skonštatoval na tlačovej konferencii po hlasovaní v parlamente premiér.
Zároveň uviedol, že rozpočet je realistický. "Na rok 2018 sme urobili všetko pre to, aby parametre tohto rozpočtu zodpovedali najprísnejším pravidlám, ktoré sa očakávajú od krajiny, ktorá je súčasťou eurozóny. Vždy sme dokázali rozpočet naplniť do bodky a nikdy sme nikoho neoklamali," myslí si R. Fico.
Rozpočet počíta so zavedením 13. a 14. platu, ako aj s oslobodením príjmov z dohôd dôchodcov. Zahŕňa aj návrh na zvýšenie príplatkov za prácu. V budúcom roku bude podľa premiéra aj veľká diskusia o nastavení platov vo verejnej a štátnej správe. "Môžeme konštatovať nárast výdavkov prakticky vo všetkých oblastiach," skonštatoval Robert Fico v súvislosti s rozpočtom.

Zdroj: TASR

TK k hlasovaniu o štátnom rozpočte 2018

Categories: 
Aktuality