P. Pellegrini sa vyšantil na pódiu s deťmi z domovov

Nachádzate sa tu

11. 6. 2015

Najmilší a bezpochyby najusmievavejší koncert roka si včera nenechal ujsť ani predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Išlo o jubilejný 25. ročník tejto tradičnej prehliadky talentov detí z detských domovov a náhradných rodín Slovenska. Divadlo Aréna po 18. hodine praskalo vo švíkoch.

Nádherný koncert bol zároveň vyvrcholením výberu individuálnych i skupinových čísel, ktoré sa odbornej porote postupne predstavovali v 5. regionálnych kolách. Z viac ako 600 detí z 50 detských domovov porata vybrala tie najzaujímavejšie z nich. A tak sa na nábreží Dunaja viac ako dve hodiny spievalo, tancovalo, zneli tóny klavíra, gitár, a dokonca nechýbali divadelné scény z vlastnej tvorby detí. „Všetci potrebujeme povzbudenie skúšať nové veci a rozvíjať svoj talent. Aj o tom je Najmilší koncert roka. Deťom, ktoré nedostávajú takého pozitívne podnety od rodičov a nemajú si ako vypestovať zdravé sebavedomie a dravosť do života, sme tým vytvorili priestor, kde zažijú podporu a ocenenie. Mnohí sa o túto skúsenosť opierajú a čerpajú z nej aj neskôr v živote, keď o sebe začnú pochybovať,“ povedal Jozef Mikloško zo spoločnosti Úsmev ako dar.

Výnimočný koncertný večer slovom sprevádzala pätica známych moderátorských tvárí v podaní Ivety Malachovskej, Katky Brychtovej, Romana Juraška, Martina Nikodéma a Štefana Skrúcaného. V rámci slávnostného programu sa už po 20. krát odovzdávala aj Cena Fondu Pipi Dlhej Pančuchy, ktorá je ocenením životnej cesty mladého dospelého po opustení detského domova. Tento rok si ju prevzal Milan Daniel, ktorý sa sám ako náhradný rodič stará o šesť súrodencov, s ktorými sa osud nemaznal.Bodkou na záver koncertu bola premiéra novej hymny slovenských detských domovov. Pri tejto príležitosti ju zložil bývalý domovák Atilla Szajkó.

Najmilší koncert roka je pre deti z domovov príležitosťou a motiváciou vypestovať si odhodlanie a pevnú vôľu. Ich vynaložené úsilie sa rozhodol oceniť aj predseda parlamentu P. Pellegrini, ktorý pozval všetkých účinkujúcich Najmilšieho koncertu (takmer 100 detí) spríjemniť si horúce dni leta trojdňovým pobytom v Účelovom zariadení Častá- Papiernička neďaleko Modry. „Som veľmi rád, že na Slovensku sú takí ľudia, ako je aj pán Mikloško zo spoločnosti Úsmev ako dar. Úprimne im za ich prácu zo srdca ďakujem. Dlhé roky sa starajú o deti, ktorým nebolo dopriate detstvo vo vlastnej rodine. Je skvelé, že im umožňujú aj týmto spôsobom rozvoj ich talentu. Oceňujem, že deti si prípravami na takéto nádherné podujatie vypĺňajú naozaj plnohodnotne svoj čas, vytvárajú si vzácne záľuby, ktoré ich môžu nasmerovať do dospelosti, keď raz opustia brány detského domova.

Takéto organizácie a ľudia, ktorí v nich pracujú, si zaslúžia nielen podporu štátu, ale aj celej spoločnosti. Ich práca jekrásnym poslaním,“ povedal svoje dojmy P. Pellegrini po skončení finálového koncertu. Predseda NRSR neodolal, a po vystúpení vybehol medzi deti na pódium, aby ich osobne pochválil. Nakoniec sa s nimi vyšantil aj vyhadzovaním papierových konfiet, ktoré v závere programu zahalili pódium i obecenstvo pre radosť tých najmenších.


zdroj: NR SR

Aktuality