P.PELLEGRINI: Ak má dostať šport viac peňazí, musí byť v transparentnom prostredí

Nachádzate sa tu

31. 3. 2015

Ak má šport na Slovensku získať právo na viac peňazí, musí sa realizovať v transparentnom prostredí, kde vládne poriadok, rovnaké princípy pre všetkých a verejná kontrola. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na margo pripravovaného nového zákona o športe.
"Snahou zákona je vytvoriť štandardné prostredie, aby sme neboli svedkami aktivít, ako v posledných týždňoch a dňoch," podotkol na margo kauzy v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Podľa Pellegriniho slov je aktuálne dokončené hrubé paragrafové znenie nefinančnej časti zákona, nasledovať bude finančná časť. S ňou sú spojené otázky, ako nájsť dodatočné zdroje na financovanie športu z verejných zdrojov a ako vytvoriť transparentné prostredie aj pre súkromný sektor, aby šport podporoval. "Ambíciou je, aby na konci leta išiel zákon na rokovanie do NR SR. Prvé a druhé čítanie bude na jeseň a nový zákon by mal byť účinný od januára 2016," avizoval Pellegrini.

Minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) potvrdil, že cieľom novej právnej úpravy je zvýšiť transparentnosť používania peňazí, ktoré idú na šport. "Jedným zo základných kameňov bude informačný systém športu ako verejný nástroj kontroly. Má zabezpečiť, aby mali členovia jednotlivých zväzov dostatočný prehľad, aby sa mohli informovať na vedeniach svojich zväzov o otázkach, ktoré vyplývajú z činnosti v teréne. Vo zväzoch je tiež výrazne posilnená kontrola zdola smerom k vedeniam," vysvetlil.
Draxler tiež spomenul povinnosť zverejňovať, kto je štatutár zväzu, do desiatich dní zverejňovať zápisnice z rokovaní orgánov zväzov, povinnosť uskutočniť členskú schôdzu najmenej raz ročne a počíta sa aj s funkciou kontrolóra zväzu. Podľa ministra sa uvažuje aj o zriadení stáleho súdu pre šport, táto otázka je však stále otvorená. "Zákon na jednej strane dáva väčšiu autonómiu zväzom, ale zároveň posilňuje prvky kontroly. Podstatné je, aby bola verejnosť oboznámená s finančnými tokmi," deklaroval.

Hovorí sa tiež o zriadení jedného účtu, fondu pre šport, z ktorého sa budú transparentne rozdeľovať prostriedky medzi jednotlivé zväzy. Tento účet by mal tiež postupne eliminovať prax štátnych firiem, ktoré finančne podporujú športové podujatia podľa vlastného výberu. Po novom by mali peniaze vyčlenené na šport posielať na ministerstvo školstva, ktoré agendu športu zastrešuje. Pellegrini už dnes potvrdil, že je ochota ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) zabezpečiť financie, ktoré do športu dáva štátny Tipos, čo je asi 1,5 milióna eur. "Musíme eliminovať toto rôznorodé financovanie. Začneme Tiposom, postupne by sa tento systém mohol zaviesť aj do iných spoločností. Ak bude štátna firma chcieť podporiť šport, tak cez kapitolu rezortu školstva," zdôraznil Pellegrini.

Prerozdeľovanie peňazí medzi jednotlivé zväzy má zabezpečiť vzorec tak, aby bola rovnováha medzi financovaním vrcholového a masového športu. "Sú tam prvky, ktoré majú zohľadňovať vrcholový šport, medaily, úspechy, na druhej strane je tam aj početnosť danej základne," vysvetlil Draxler. Vzorec je podľa jeho slov koncipovaný tak, aby motivoval národný športový zväz starať sa aj o masový šport a súčasne, aby podporil svojich najlepších športovcov. "Nemôže ale všetko vyriešiť štát. Nemôže zväz zamestnávať dve sekretárky po 2000 eur a svojmu športovcovi nie je ochotný zaplatiť štartovné 150 eur. To je chorý jav, ktorý sa niekde vyskytuje," doplnil Pellegrini.
Podľa predsedu parlamentu sa nový zákon o športe pripravoval viac ako rok v rámci pracovnej skupiny. "Zapojené sú športové zväzy, kluby, športovci, do dotazníka sa zapojilo viac ako 5000 respondentov," dodal.

 

zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu

Aktuality