Obchodníci po znížení DPH ceny potravín znížia

Nachádzate sa tu

29. 9. 2015

Parlament sa bude v stredu 30. septembra zaoberať aj schválením vládneho návrhu zákona o znížení DPH na vybrané základné potraviny na 10 %. Zoznam potravín bude určený pozmeňujúcim poslaneckým návrhom, podľa premiéra bude však zostavený tak, aby podporil domácu poľnohospodársku produkciu. 

Obchodníci podľa stanoviska Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR zníženie DPH do cien premietnu, pretože si podľa vlastných slov ctia platné zákony a riadia sa nimi. „Obchodníci 1. januára znížia ceny tých vybraných výrobkov, ktoré budú v zákone, o 8,33 percenta. Desaťpercentná DPH sa totiž podľa metodiky výpočtu premietne v konečnej cene výrobku o 8,33 percenta. Môžem povedať, že všetci veľkí obchodníci si nebudú na úkor tohto zníženia DPH zvyšovať marže,“ ubezpečil v piatok prezident ZOCR SR Pavol Konštiak. Vládne opatrenie zníženia DPH sa teda citeľne premietne do zlacnenia vybraných základných potravín. 

Obchodníci tiež veria, že zníženie DPH a následne cien povedie aj k poklesu nákupnej turistiky za potravinami do okolitých krajín a sociálne slabším vrstvám sprístupní základné potraviny.

Categories: 
Aktuality