NRSR: Slovenská diplomacia chce klásť väčší dôraz na bezpečnosť

Nachádzate sa tu

11. 2. 2015

Slovenská zahraničná politika sa mieni viac venovať bezpečnosti, vrátane energetickej, podpore ekonomickej diplomacie a chce napomáhať stabilite vo svete. Neobíde ani boj s terorizmom. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes v úvode deviateho dňa 46. schôdze NR SR zopakoval, že terorizmus Slovensko nemôže ignorovať. Poukázal aj na nedávne teroristické útoky v Paríži.

Z návrhu zamerania zahraničnej a európskej politiky SR na tento rok tiež vyplýva, že Slovensko je pripravené prispieť do aktivít medzinárodnej koalície v boji proti Islamskému štátu. Na základe svojich možností sa SR bude naďalej podieľať na zahraničných misiách a operáciách.
Čo sa týka rozširovania únie, Slovensko naďalej podporuje eurointegračné ambície západného Balkánu. Dôraz sa podľa Lajčáka musí klásť na pokračujúci dialóg medzi Belehradom a Prištinou. Slovensko podporí prijatie Turecka do EÚ po splnení kritérií budúceho členstva. Podobný názor má na vstup nových krajín do NATO. V prípade Čiernej Hory zastáva SR pozíciu, aby pozvánku získala už v roku 2015.
Slovensko tento rok vstúpi do druhej polovice svojho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke, počas ktorého chce ešte viac posilniť rozšírený formát rokovaní V4 plus. Na tie by mohli prísť Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, severské a baltské štáty či krajiny Východného partnerstva.
Okrem toho bude pokračovať príprava predsedníctva v Európskej únii, ktoré Slovensko prevezme v 2. polroku 2016. Zintenzívni sa práca na príprave programu a priorít. Slovensko zadefinuje spolu s Holandskom a Maltou program predsedníckeho Tria, počas ktorého budú tieto tri krajiny postupne predsedať EÚ od 1. januára 2016 do 30. júna 2017. Pokročí sa aj v príprave komunikácie o predsedníctve vo vzťahu k domácemu a zahraničnému prostrediu.
 
Počas parlamentnej rozpravy k Zameraniu zahraničnej a európskej politiky SR na rok 2015 vyhlásil dvojnásobný expremiér a bývalý minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, že slovenská vláda v prístupe k Ukrajine zlyhala a stále zlyháva najmä pre bezzásadový postoj premiéra Roberta Fica. Podľa neho sa Ukrajina rozpadáva už aspoň rok, povedal, že Ukrajine nerozumie a je tu aj rozpor, že sankcie na jednej strane odobruje a potom ich vehementne kritizuje a popiera. Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) videl v Dzurindovom prejave urážky premiéra Fica. "Neveril som, že môžete až tak hlboko klesnúť. To nebol prejav expremiéra, ale pripomínalo mi to snaživého úradníčka z bruselského pravicového think-tanku," povedal vo faktickej poznámke.
Blaha nesúhlasí ani s Dzurindovým hodnotením, že Robert Fico je v otázke Ukrajiny bezzásadový. "Veď vy ste najväčší pokrytec v dejinách slovenskej diplomacie. V prípade Krymu hovoríte o suverenite, ale v prípade, keď Izrael okupuje palestínske suverénne územia, vtedy nepoviete nič. To je pokrytectvo," povedal Blaha. Nepáči sa mu tiež, že v prípade Ukrajiny hovorí Dzurinda o porušení medzinárodného práva, keď bol však predsedom vlády, súhlasil s ofenzívou v Iraku. "To bolo flagrantné porušenie medzinárodného práva. Že sa nehanbíte," podotkol Blaha.
 
 
zdroj: TASR

Aktuality