NIŽŠIE CENY POTRAVÍN POTEŠIA KAŽDÉHO

Nachádzate sa tu

24. 9. 2015

Na Slovensku ešte vždy vynakladáme pomerne veľa peňazí z rozpočtu domácnosti práve na potravín. Mnohí sa však pri výbere z bohatej ponuky na pultoch riadia skôr svojimi finančnými možnosťami než chuťou. SMER – SD si uvedomuje, v akej situácii sa množstvo domácností nachádza, a preto aspoň pri vybraných základných potravinách zásadne znižuje DPH z 20 % na 10 %, aby vďaka nižším cenám, do ktorých sa toto zníženie premietne, uľahčil bežné nákupy predovšetkým nízkopríjmovým domácnostiam (osamelí dôchodcovia, mladé rodiny, nekompletné rodiny), pre ne totiž práve nákup potravín predstavuje podstatný výdavok z ich rozpočtu. 

Zníženú daň z pridanej hodnoty na základný druh chleba, mlieko, maslo, čerstvé mäso a na sladkovodné ryby však určite uvítajú všetci kupujúci. Vláda zároveň pripraví kontrolné opatrenia (podobne ako pri prechode zo slovenskej koruny na euro), ktoré budú garantovať, že obchodníci naozaj premietnu zníženú DPH do znížených cien potravín pre zákazníka. Konkrétny zoznam potravín, na ktoré sa znížená DPH bude vzťahovať, vláda oznámi v najbližších týždňoch.

Aj týmto opatrením vláda SMERU – SD pokračuje vo svojom zámere znižovať DPH v prospech zníženia ceny základných a užitočných tovarov. Zatiaľ čo vláda Mikuláša Dzurindu radikálne zdvihla DPH z 10 % na 19 % a vláda Ivety Radičovej zvýšila týchto 19 % na 20 %; vláda Róberta Fica už v roku 2007 znížila DPH na lieky, knihy a učebnice. Aktuálne zníženie DPH na 10 % pri vybraných základných potravinách je ďalším krokom k tomu, aby si ľudia mohli dovoliť o čosi bohatší jedálny lístok, plnší nákupný košík a aby im po nákupe ostala plnšia peňaženka. Tento efekt by mali kupujúci pocítiť v obchodoch už od januára 2016.

Categories: 
Čo robíme pre ľudí