Na Slovensku dovolenkovalo najviac Slovákov v histórii

Nachádzate sa tu

27. 8. 2015

V prvom polroku 2015 sa svoju dovolenku rozhodlo stráviť doma najviac Slovákov v histórii. Krásy Slovenska si prišlo za prvých šesť mesiacov tohto roku pozrieť 1 160 750 Slovákov, ale aj 733 836 cudzincov. Dokopy tak svoju dovolenku na Slovensku už strávilo takmer 1,9 milióna turistov, čo je takmer o desať percent viac ako v roku 2014.

„Sme veľmi radi, že turizmu u nás sa darí a rastie počet domácich aj zahraničných turistov,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Podľa jeho slov je zároveň veľmi dôležité, že spolu s počtom turistov rastú aj príjmy zo zahraničného cestovného ruchu. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska sa medziročne zvýšili o takmer 27 miliónov eur a dosiahli hranicu 923,8 milióna eur.

Medziročne nerastie len počet turistov a príjmy zo zahraničného cestovného ruchu, ale aj počet prenocovaní. Za prvý polrok 2015 u nás turisti strávili viac ako 5,1 milióna nocí, čo je o 6,4 percenta viac ako v roku 2014. Najviac návštevníkov k nám už tradične prišlo zo susednej Českej republiky (medziročný nárast o takmer 10 %), nasledujú turisti z Poľska a Nemecka, pričom rástla návštevnosť prakticky zo všetkých veľkých turistických trhov. Jedinú výnimku tvoria turisti z Ukrajiny (medziročný pokles o 11,4 %) a Ruska (medziročný pokles o 37,6%), ktorých úbytok sa dá vysvetliť geopolitickými a ekonomickými faktormi.


Ministerstvo dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Categories: 
Aktuality