Ministerstvo obrany SR chce v najbližších týždňoch uzatvoriť zmluvu, ktorá bude základom pre vybudovanie jedinečného výcvikového centra

Nachádzate sa tu

29. 8. 2015

Ministerstvo obrany SR chce v najbližších týždňoch uzatvoriť zmluvu, ktorá bude základom pre vybudovanie jedinečného výcvikového centra v Európe. V súčasnosti už prebiehajú rokovania s výrobcom vrtuľníkov Black Hawk o priemyselnej spolupráci. Informoval o tom minister obrany SR Martin Glváč po slávnostnom otvorení Medzinárodných leteckých dní SIAF 2015 na letisku Sliač.

„Blížime sa k tomu, aby sme  podpísali zmluvy, ktoré budú aj slovenskému obrannému priemyslu garantovať participáciu na priemyselnej spolupráci a následné vytvorenie výcvikového centra pre tieto typy vrtuľníkov,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zároveň vysvetlil, že nové výcvikové zariadenia by malo slúžiť nielen pre našich pilotov, ale aj našim spojencom v rámci projektu MATC.

Podľa šéfa rezortu obrany je aj toto dôkazom, že sme nekúpili iba vrtuľníky, ale aj vrtuľníkové spôsobilosti a súčasťou je aj priemyselná spolupráca.

Ako uviedla viceprezidentka Sikorsky pre Európu a strednú Áziu Caroline M. Vandedrinck podľa rámcovej dohody, ktorá má byt uzatvorená v najbližších týždňoch, Sikorsky sa zaviaže dodať Ministerstvu obrany SR priemyselný materiál, ktorý bude obsahovať najmodernejší letový simulátor UH-60M Black Hawk a eventuálne aj iné prostriedky pre tréning. „Toto všetko bude vyrobené v úzkej spolupráci so slovenskou spoločnosťou VRM, s cieľom podporiť víziu Ministerstva obrany SR vytvoriť moderné tréningové centrum pre pilotov UH-60M Black Hawk Vzdušných síl SR, ako aj pre súčasných a budúcich európskych používateľov Black Hawk,“ povedala.

Veľvyslanec Spojených štátov amerických Rudolf V. Perina ocenil, že spolupráca medzi USA a Slovenskom sa v súčasnosti rozširuje. „Sme radi, že na Slovensko prídu takéto nádherné stroje, aby pomáhali a slúžili slovenským občanom,“povedal k vrtuľníkom Black Hawk.

Tohtoročné medzinárodné letecké dni SIAF 2015 sa nesú v znamení modernizácie našich vzdušných síl. Ešte pred ich začiatkom bolo aj zástupcom médií predstavené taktické dopravné lietadlo Spartan a dnes mali možnosť pozrieť si zblízka vrtuľník Black Hawk ktoré budú výkladnou skriňou nášho letectva v regióne strednej a východnej Európy.


zdroj: Ministerstvo obrany SR

pozrite si fotogalériu

Regióny