Minister práce zavítal medzi deti v tábore

Nachádzate sa tu

28. 8. 2015

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter navštívil v letnom tábore DeD Landia deti z detských domovov. Pod jeho záštitou ho zorganizovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a Fórum riaditeľov a zamestnancov detských domovov.

Šesťdesiatšesť detí, ktoré vybrali riaditelia štátnych detských domovov podľa ich výsledkov, privítalo ministra spoločnou pesničkou. Zároveň mu poďakovali za organizáciu tábora a za to, že mu osud detí z detských domovov nie je ľahostajný. „Je pre mňa vzácnou chvíľou stretnúť sa s vami, porozprávať sa a vypočuť si vaše životné príbehy. Nie je mi ľahostajné fungovanie detských domovov a hlavne to, ako žijete a ako ste pripravení na život. Chcem, aby ste vedeli, že pri svojich problémoch nie ste sami, že ľudia okolo vás sú pripravení vám pomôcť a pripravený som aj ja," zdôraznil minister Ján Richter.

V následnej diskusii sa minister zaujímal najmä o to, ako deti vnímajú život v klasických detských domovoch, a ako v profesionálnych rodinách. Vyspovedať sa však nechal aj on. Deti sa pýtali nielen na to, ako sa stal ministrom, ale aj ako sa učil, hral či prežíval obdobie dospievania.

Letný tábor pre jedno vybrané dieťa z každého štátneho detského domova sa organizoval tento rok po prvý raz. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny by z neho rád urobil tradíciu. „Som presvedčený, že to je milé oživenie života aj pre vás, pretože niekedy je veľmi dôležité zmeniť prostredie a spoznať nových ľudí, pretože tu ste zo 66 detských domovov a viacerí ste sa predtým nepoznali. A možno je to aj istou motiváciou pre tých, ktorí sa sem teraz nedostali, aby splnili určité kritériá a mali šancu zúčastniť sa na takomto tábore," povedal minister Richter. Dodal, že ak bude mať možnosť, urobí všetko preto, aby sa deti stretli takto aj o rok. Tie by uvítali, aby bol tábor pre viacerých a trval dlhšie.

Počas päťdňového pobytu navštívili deti Demänovskú ľadovú jaskyňu a Štrbské pleso, previezli sa loďou po Liptovskej Mare, videli ukážku práce psovodov a vojenskej polície, rozprávali sa s pracovníkmi Horskej služby, TANAPU či olympionikmi.


zdroj: MPSVaR

Aktuality