Minimálna mzda sa opäť zvýši, od roku 2017 na úroveň 435 eur

Nachádzate sa tu

17. 10. 2016

„Napĺňame prísľub, ktorý sme dali ešte na začiatku roku 2016, že budeme pristupovať k zvyšovaniu minimálnej mzdy takým tempom, aby sa  v roku 2019, 2020 začínala číslicou 5,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico po podpise vládneho nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy. Makroekonomické ukazovatele sú dobré a takéto tempo zvyšovania mzdy umožňujú.

Od januára 2017 budú poberatelia minimálnej mzdy zarábať o 30 eur viac ako dnes, teda 435 eur. V porovnaní s rokom 2012 sa tak úroveň minimálnej mzdy zvýši o viac ako 100 eur.

Výška minimálnej mzdy je výsledkom kompromisu dosiahnutého v rámci sociálneho dialógu, predseda vlády SR Robert Fico sa za dohodou poďakoval aj koaličným partnerom.

pozrite si tlačovú konferenciu a podpis nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy


Zvyšovanie sociálnych odvodov sa dotkne ľudí zarábajúcich viac ako 4300 eur

Od januára budúceho roka dôjde k zvýšeniu sociálnych odvodov. „Vytvára sa dojem, že sme zvýšili sociálne odvody každému, kto na Slovensku pracuje. Rozhodnutie, ktoré bolo prijaté, sa dotýka len zamestnancov, ktorí majú pravidelný mesačný príjem vyšší ako 4300 eur,“ vysvetlil predseda vlády SR Robert Fico dnes po podpise vládneho nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy.

Zvyšovanie sociálnych odvodov sa tak dotkne približne 7000 ľudí. „Je to mimoriadne úzka skupina ľudí, ktorá nadštandardne zarába a myslíme si, že v rámci solidarity je správne, aby ľudia, ktorí majú takýto vysoký príjem, zaplatili viacej aj v rámci sociálnych odvodov,“ skonštatoval premiér. Pripomenul, že vláda prijíma aj kroky, ktoré zamestnávateľom pomáhajú - došlo k zrušeniu daňových licencií či k zníženiu dane z príjmov právnických osôb.

„Toto rozhodnutie považujem za absolútne správne a korektné a želám si, aby nespôsobovalo akékoľvek trhliny v sociálnom dialógu, ktorý považujem za mimoriadne dôležitý,“ uzavrel Robert Fico.

pozrite si vyjadrenie predsedu vlády SR Roberta Fica k zvýšeniu sociálnych odvodov

 

Categories: 
Aktuality
Čo robíme pre ľudí