KRAJSKÉ OSLAVY 73. VÝROČIA SNP NA VRCHU ROH LUBINA

Nachádzate sa tu

27. 8. 2017

Na vrchu Roh v obci Lubina sme si v nedeľu 27.08. 2017 pripomenuli 73. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vzdať úctu obetiam bojov prišli predseda vlády SR Robert Fico, poslanec NR SR a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška,  poslanec NR SR  Dušan Bublavý, poslanci TSK, predstavitelia štátnej, krajskej a miestnej samosprávy, tiež účastníci protifašistického odboja,  Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a široká verejnosť.

Premiér  Robert Fico vo svojom prejave povedal, že v prípade osláv Slovenského národného povstania (SNP) by sme mali urobiť odklon od formalít a viac hovoriť o obsahu SNP.

„Musíme hovoriť o tom, na čo mali muži a ženy v roku 1944 odvahu. Neviem si predstaviť, ako by sa ľudia na Slovensku dnes postavili k podobnej výzve. Tak ako prijali rozhodnutie v roku 1944, aj nás čakajú vážne výzvy.,“ zdôraznil premiér.

To, že na Slovensku sa žije už desaťročia v mieri, berú ľudia podľa neho akosi samozrejme.

„ Ak si človek prejde to, čo sa udialo napríklad v Kališti, no tak vtedy pochopí, že dnes ak niekto hajluje a niekto používa hákový kríž, tak to je blázon, to nemôže byť normálny človek,“ doplnil predseda vlády.

Súčasťou osláv bol aj kultúrny program, ktorý pokračoval v areáli prírodného amfiteátra na vrchu ROH. V rámci neho vystúpili dychová hudba Vlčovanka,  ľudová hudba Polun a spevácka skupina Bukovčané.

Spracovala: Katarína Peterková

Regióny