Komentár Mariána Balázsa opäť raz ukázal, ako je jednoduché deformovať pravdu, keď sa to autorovi hodí.
Samotný autor je však subjektívne zaujatý už od roku 2009, keď polícia urobila vo františkánskom kláštore (kde dlhé roky pôsobil) prehliadku v súvislosti s podozrením zo sexuálneho zneužívania chlapcov. Tú prehliadku nenariadil minister vnútra ale dozorujúci prokurátor po dvoch nezávislých výpovediach dvoch chlapcov, ktorí kláštor navštevovali. Bol som rovnako zaskočený, keď som sa o policajnej akcii dozvedel. Aj preto, že som mal k tejto inštitúcii osobný vzťah, keďže som pre ňu ako právnik v 90-tych rokoch pracoval.
Nikdy som nepovedal vetu, že korupcia neexistuje. Odpovedal som len na otázku novinárov na korupciu na najvyšších miestach – úrade vlády či ministrov a otázku, čo hovorím na výrok prezidenta, že situácia v roku 2016 s korupciou je neudržateľná. Odpovedal som otázkou, povedzte mi aspoň jednu kauzu z minulého roka, pre ktorú by bola situácia s korupciou neudržateľná, a ktorá sa týka najvyšších poschodí politiky. Ani jeden z novinárov odpovedať nedokázal. A nevie na to odpovedať ani samotný Balázs, ktorý vo svojom komentári ani jednu korupčnú kauzu za rok 2016 nemenuje.
Podvody DPH na východe Slovenska sú prípadom, ktorý polícia začala vyšetrovať v roku 2009. Žiadne dôvodné podozrenia ani informácie a ani indície v tomto prípade nie sú. Celý tento prípad sa začal vyšetrovať počas môjho pôsobenia v rezorte vnútra a pána Chovanca obvinila polícia v máji 2012, teda opäť v čase, keď som bol ministrom. Dnes hrozia vysoké tresty ďalším 60 obvineným.
A ak sme pri vyšetrovateľovi Gajdošovi, tak sme pri Gorile a rokoch 2005 a 2006, čo je kauza druhej Dzurindovej vlády. Gorilu mala na stole vláda Ivety Radičovej (Balázsovej dobrej známej) a ktorá pre jej vyšetrovanie neurobila vôbec nič. Skončilo to obrovskými protestmi v uliciach, po ktorých bol zriadený špeciálny vyšetrovací tímu. Ale to sa udialo až v čase, ako vláda Ivety Radičovej nezískala dôveru. V prípade daňových podvodov netreba zabúdať, že prípad Bašternák sa začal už v roku 2011 (teda znovu počas vlády I. Radičovej), keď mu bola vyplatená prvá vratka 3,6 milióna eur bez kontroly, druhá v máji 2012, teda krátko po nástupe vlády Roberta Fica a v čase, keď sa Finančná správa spamätávala zo zlyhania svojich systémov. Odvtedy sa prijali opatrenia, ktoré pole možných daňovým podvodov zminimalizovali – obmedzenie hotovostných platieb, kontrolný výkaz DPH, a aj vďaka ním sa vyzbieralo na daniach o 2,5 miliardy eur viac ako v čase vlády Ivety Radičovej.
V posledných štyroch rokoch bolo na Slovensku obvinených z korupcie 500 ľudí, sú medzi nimi aj prípady, kedy sme za korupciu stíhali vicežupana za Smer, bývalého policajného riaditeľa hraničnej polície, rektora policajnej akadémie, primátorov, starostov aj lekárov. Tento týždeň si svoj trest vypočul aj bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu za kauzu Veľký Slavkov. Bol to vysokopostavený úradník štátnej inštitúcie prvej Ficovej vlády, človek, ktorého na tento post nominoval vtedajší koaličný partner. A neposlednom rade netreba zabúdať ani na obvinených troch bývalých ministrov z minulých volebných období, dvaja z nich čelia obvineniam za kauzu nástenkového tendra. Boli to dve najväčšie kauzy prvej Ficovej vlády. Vážený pán Balázs, tvrdiť, že sa korupcia na Slovensku nevyšetruje a že polícia v prípade reálnych podozrení niečo zametá pod koberec, je preto deformácia reality a vytváranie reality novej. Virtuálnej.
Robert Kaliňák