Južný obchvat Detvy odovzdali do užívania motoristickej verejnosti

Nachádzate sa tu

10. 11. 2015

Nový desaťkilometrový úsek rýchlostnej cesty R2 Pstruša - Kriváň od dnes slúži motoristickej verejnosti. Rýchlostná cesta má odbremeniť od náporu áut súčasnú cestu prvej triedy, ktorá prechádza cez obce Pstruša a Detva. Táto lokalita je dlhodobo považovaná za nehodový úsek. Južný obchvat Detvy dnes slávnostne odovzdali do užívania za účasti ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Počiatka zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti.
V minulosti bola na tejto ceste intenzita 15 000 vozidiel denne. Po vybudovaní novej cesty sa očakáva, že 80 až 90 % dopravy sa presunie na rýchlostnú komunikáciu. Očakáva sa tiež, že sa výrazne zníži doposiaľ vysoký počet dopravných nehôd, ktorý je na ceste medzi Zvolenom a Detvou.
Južný obchvat Detvy, ktorý skráti cestu medzi Zvolenom a Lučencom asi o šesť minút, sa z jednej strany pripája na úsek rýchlostnej cesty R2 Zvolen východ - Pstruša, ktorý je momentálne vo výstavbe. Pokračuje údolím toku Slatiny v súbehu s cestou I/50 a železničnou traťou. Trasa ide mimo obcí Vígľaš, Stožok a Detva. Končí sa pred obcou Kriváň rovnomennou križovatkou.
„Je to súčasť strategického plánu dobudovania cesty R2. Zo všetkých prieskumov vyplýva, že treba dobudovať úsek od Zvolena po Lovinobaňu, táto úvodná časť je kľúčová pre spojazdnenie celej cesty R2. Ďalšie náročné úseky budú Soroška, Košice-Šaca a Košické Oľšany,“ povedal Ján Počiatek.
Na desať kilometrovom úseku je trinásť mostov s celkovou dĺžkou takmer 1,2 kilometra. Najdlhší most má 350 metrov. Nový úsek cesty R2 bol financovaný prevažne zo Štrukturálnych fondov Európskej únie. Celkové náklady stavby predstavovali 177 miliónov eur. 
Dnes sa stavia aj nadväzujúci, osemkilometrový úsek Pstruša - Zvolen. Na tomto úseku má byť sedem mostov, ten najdlhší, vedúci ponad rieku Slatinu, má mať 460 metrov. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka táto stavba by mala byť ukončená v polovici budúceho roka.

 

Categories: 
Aktuality