Jaguar je najväčšou investíciou v Európe za posledných 7 rokov

Nachádzate sa tu

11. 12. 2015

Investícia automobilky Jaguar/Land Rover na Slovensku je najväčšou investíciou na európskom kontinente za posledných sedem rokov, uviedol dnes premiér SR Robert Fico po podpise investičnej zmluvy s predstaviteľmi automobilky na Úrade vlády SR. Jej objem by mal dosiahnuť 1,1 miliardy britských libier (1,52 miliardy eur) a zamestnať by mala až 2 800 ľudí.

„Dňa 11. augusta , na deň presne pred štyrmi mesiacmi sme podpísali tzv. Letter of intent, na základe ktorého spoločnosť Jaguar/Land Rover a náš tím negociátorov rokoval o podmienkach a možnostiach umiestnenia tejto investície na Slovensku s tým, že definitívne rozhodnutie padne do konca roka. Pred chvíľou sme úspešne podpísali investičnú zmluvu medzi Slovenskou republikou a spoločnosťou Jaguar/Land Rover. Je to obrovský úspech pre Slovensko,“ povedal Robert Fico.
Vláda v súvislosti s investíciou schválila aj poskytnutie štátnej pomoci vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok v maximálnej výške 130 miliónov eur. "Aj keď sa toto číslo možno zdá byť vysoké, treba si uvedomiť, že ide len o 9 % z celkovej investície," priblížil Robert Fico. Po rozhodnutí vlády príde na rad ešte proces ratifikácie a notifikácie Európskou komisiou a až následne vydá Ministerstvo hospodárstva SR rozhodnutie, ktorým vznikne investorovi nárok na investičnú pomoc.

„Správne považujeme toto rozhodnutie za obrovský úspech pre Slovensko, pretože v náš prospech rozhodlo niekoľko kľúčových faktorov. Po prvé, je to kvalita ľudí a toto je v prvom rade úspech ľudí na Slovensku. Vo vláde sme presvedčení, že máme kvalifikovanú a kvalitnú pracovnú silu a naši ľudia odvádzajú kvalitnú prácu a sú tou najlepšou vizitkou pre Slovensko. Tento úspech nepochybne patrí vám, občania Slovenskej republiky. Po druhé to bola kvalita Slovenska ako takého. Slovensko má kvalitné a stabilné podnikateľské prostredie, dôkazom toho je, že väčšina investorov, ktorí už prišli na Slovensko tu nielen zostáva, ale aj rozširuje portfólio svojej výroby a dôkazom je nepochybne aj príchod automobilky Jaguar/Land Rover, ktorá si ako domov svojej najväčšej investície mimo Britských ostrovov vybrala práve Slovensko. Tretím kľúčovým faktorom boli aktívne kroky vlády Slovenskej republiky. Ukázali sme schopnosť pružne reagovať na požiadavky takýchto veľkých investorov. Rozhodli sme sa realizovať strategický park v Nitre. To bol jeden zo základných predpokladov pre ďalšie pozitívne rozhodnutie spoločnosti Jaguar/Land Rover. Rovnako sme prijali opatrenia, ktoré nám umožnia urýchliť a zefektívniť procesy usporiadania majetkovo-právnych vzťahov, územného konania, ako aj samotného stavebného konania,“ vymenoval predseda vlády všetky faktory, ktoré rozhodli v prospech Slovenska. 

„Vláda Slovenskej republiky naozaj so svojím tímom pracovala a veľmi sa snažila vytvoriť priaznivé investičné prostredie na to, aby bolo možné vytvoriť množstvo nových pracovných miest a my v Jaguar/Land Rover sme hrdí na to, že môžeme poskytnúť takéto nové možnosti zamestnania. Slovensko je veľmi dobre etablované na trhu výroby motorových vozidiel, máte veľmi dobré meno vo svete vo vysoko kvalitnej výrobe. Toto je pre nás vynikajúcou príležitosťou pre našu ďalšiu výrobnú prevádzku. (...) Rok 2018 bude prvým rokom, kedy z linky zídu prvé vozidlá. V prvej fáze sa očakáva výroba asi 150 000 vozidiel. Európa je pre nás totiž dôležitým trhom, pre spoločnosť Jaguar/Land Rover predstavuje tradičný trh," poznamenal po podpise zmluvy generálny riaditeľ Jaguar/Land Rover Limited Ralf Speth. V novom závode na Slovensku automobilka podľa jeho slov bude investovať do nových špičkových technológií, používajúcich napríklad hliník. "Veríme, že Slovensko bolo pre nás tou najvhodnejšou voľbou," zdôraznil Ralf Speth.
Automobilka, ktorá patrí indickému koncernu Tata Motors, si vybrala slovenskú Nitru za miesto pre svoj nový závod s výrobnou kapacitou 300 000 vozidiel ročne. Zo zverejneného investičného návrhu "Automotive Nitra Project" v rámci procesu EIA vyplýva, že nový závod pri Nitre s kapacitou 150 000 až 300 000 vozidiel ročne vytvorí 2 000 až 4 000 nových pracovných miest. Začiatok výstavby závodu sa očakáva v roku 2016. 

Categories: 
Aktuality