J. RICHTER: Druhý pilier má zmysel, ale pre konkrétnu kategóriu ľudí

Nachádzate sa tu

4. 2. 2015

Poslanci odštartovali dnešný (29.1.2015) rokovací deň diskusiou o otvorení 2. dôchodkového piliera. Rezort práce do parlamentu predložil návrh, aby plénum právnu normu, ktorá má umožniť sporiteľom z kapitalizačného piliera vystúpiť, schválilo v skrátenom legislatívnom konaní.
Vláda v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení navrhuje, aby mohli sporitelia vystúpiť z 2. piliera v období od 15. marca do 15. júna tohto roka. "Ukazuje sa, že pre veľkú časť sporiteľov v 2. pilieri je účasť nevýhodná. Na základe prvých ponúk starobných dôchodkov sa ukazuje korektné umožniť sporiteľom prehodnotiť svoju účasť v 2. pilieri," zdôvodnil na úvod tretieho rokovacieho dňa 46. schôdze Národnej rady (NR) SR minister práce Ján Richter(Smer-SD).

Zároveň uviedol, že je potrebné prerokovať návrh na otvorenie 2. piliera v skrátenom režime. "Vzhľadom na avizované otvorenie , logickým záverom pre sporiteľov, ktorí síce splnili podmienky na vyplácanie dôchodkov z 2. piliera, ale preferujú vystúpenie z neho, bude odloženie dohodnutia výplaty dôchodku s príslušnou poisťovňou, respektíve dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Títo sporitelia tak nebudú mať do otvorenia 2. piliera prístup k časti dôchodkových príjmov, čím môže byť ohrozené ich základné právo na primerané zabezpečenie v starobe," doplnilRichter s tým, že ak by sa o právnej norme rokovalo v riadnom legislatívnom procese, predĺžil by sa tento nežiaduci stav. "Preto predkladám návrh na skrátené legislatívne konanie," zdôvodnil Richter.

Opozícia je však zásadne proti otvoreniu kapitalizačného piliera. Poslanec KDH Július Brocka je presvedčený, že vláda potrebuje peniaze sporiteľov na to, aby mohla pripravovať sociálne balíky. "Robert Fico odštartoval volebnú kampaň a niekto ju musí zaplatiť. Ten prvý balík zaplatili daňoví poplatníci, ten druhý zaplatia sporitelia. Je to falošná a nebezpečná hra s dôverou občanov," vyhlásil v pléne Brocka.

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník je presvedčený, že vláda Roberta Fica dlhodobo poškodzovala 2. pilier, a preto majú v súčasnosti prví sporitelia nízke dôchodky. "Vláda ani nemá inú možnosť ako otvoriť 2. pilier, pretože to je následok jej klamstiev a poškodzovania 2. piliera. Robert Fico trikrát brutálne oklamal ľudí, poškodzoval 2. pilier a pripravil ho o obrovské peniaze," povedal Kaník.

Minister práce Ján Richter vo svojej záverečnej reči uviedol, že rozprava k právnej norme bola príliš ideologická. Ocenil však, že niektorí opoziční poslanci schvaľujú otvorenie 2. piliera. "Bola tu deklarovaná táto potreba aj z opozičných lavíc, čo je pre mňa pozitívum. V 2. pilieri sú totiž aj takí sporitelia, ktorí tam nemajú, čo robiť. Boli podvedení a sú tam omylom. To je realita a toto chceme riešiť," skonštatoval Richter.

Sporitelia majú podľa návrhu novely zákona dostať možnosť vystúpiť z 2. piliera od 15. marca do 15. júna 2015 tohto roka. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach druhého piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť. Vystúpiť z druhého piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania. Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť podľa návrhu rezortu práce doručiť Sociálnej poisťovni (SP) písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Tá následne o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z nich na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená.

Minister práce zároveň nevylúčil, že v budúcnosti bude potrebné urobiť v 2. pilieri zmeny. "Vidím priestor na to, aby sme hľadali rozumný spôsob regulácie. Viem si predstaviť debatu o technickej úrokovej miere, o úmrtnostných tabuľkách. V tejto chvíli som však presvedčený, že zákon je dobrý. My sme len opravili to, čo sa zbabralo, keď sa 2. pilier zavádzal," doplnil Richter.

Otvorenie kapitalizačného piliera tak nemusí byť posledným opatrením. "Ako krajné riešenie nevylučujem, že zmeníme, doplníme, alebo rozšírime inštitúcie, ktoré budú môcť vyplácať dôchodky z 2. piliera," priblížil šéf rezortu práce s tým, že by úspory sporiteľom mohla napríklad v budúcnosti vyplácať aj Sociálna poisťovňa. "V tejto chvíli to však nepripúšťam," dodal Richter.

 

pozrite si vystúpenie Jána Richtera v NR SR k otvoreniu II. dôchodkového piliera

vystúpenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v NR SR

 

J. RICHTER: Druhý pilier má zmysel, ale pre konkrétnu kategóriu ľudí

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter nechce rušiť 2. pilier a nechce to urobiť ani vláda Roberta Fica. V úvode šiesteho rokovacieho dňa 46. schôdze Národnej rady (NR) SR to dnes vyhlásil šéf rezortu Richter.
"Myslím si, že druhý pilier má zmysel, ale pre konkrétnu kategóriu ľudí. A to z hľadiska príjmu a veku," zdôraznil minister vo svojom záverečnom slove po ukončení diskusie k návrhu zákona, ktorým sa má otvoriť druhý pilier. Vláda podľa neho namiesto rušenia piliera volí zodpovednejšiu politiku, ktorá v prvom rade vidí ľudí, a teda sporiteľov.
Otvorením piliera tak majú podľa Richtera ľudia šancu zamyslieť sa, zhodnotiť a zodpovedne sa rozhodnúť, či v 2. pilieri zostanú, alebo nie. Diskusia k tomuto zákonu prebiehala niekoľko dní, hlasovať o ňom by sa malo dnes.
Poslanci budú v priebehu dňa rokovať o ďalších bodoch programu schôdze. Zaoberať by sa mali napríklad vládnym návrhom zákona o odpadoch, vládnym návrhom zákona o investičnej pomoci, diskutovať by mali aj o platoch verejných funkcionárov, ktorí sedia na viacerých stoličkách.


zdroj: TASR

pozrite si záverečné vystúpenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v NR SR

Categories: 
Aktuality