J. DRAXLER: Národný futbalový štadión by mohol byť postavený do konca roku 2017

Nachádzate sa tu

16. 10. 2015

Doteraz sa nevyskytli žiadne prekážky, ktoré by zabraňovali štátu, aby vstúpil do nekomerčnej časti projektu Národného futbalového štadióna (NFŠ). Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler pri príležitosti ukončenia prvej časti štúdie možnosti prevzatia projektu NFŠ štátom, ktorú pripravila audítorská spoločnosť KPMG.
"Dnes už máme identifikovaný spôsob, akým štát prevezme kľúčovú časť projektu Národného futbalového štadióna. A že to vieme urobiť tak, aby NFŠ stál do konca roku 2017," povedal Draxler. Do dvoch týždňov bude podľa jeho slov hotová aj hĺbková analýza, ktorá má odpovedať na posledné otázky v súvislosti s prevzatím projektu. "Predpokladám, že v priebehu novembra pôjde na rokovanie vlády materiál, ktorý opíše konkrétne kroky a podmienky, akým spôsobom štát prevezme nekomerčnú časť projektu NFŠ," dodal šéf rezortu školstva.
Celkové náklady na projekt NFŠ by mali byť maximálne do 68 miliónov eur. Pôvodne sa hovorilo o 45 miliónoch eur, avšak podľa Draxlera ide o sumu iba za samotnú výstavbu štadióna. Na výstavbu štadióna v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie, ktoré vyhlásila akciová spoločnosť Národný futbalový štadión začiatkom augusta. "Ešte musíme vyhodnotiť, či prevezmeme toto verejné obstarávanie na stavbu samotného štadióna," dodal Draxler.
"Súčasná spoločnosť Národný futbalový štadión, a. s., sa rozdelí na dve spoločnosti. Každá spoločnosť bude vytvorená za iným účelom. Jedna za účelom nekomerčným, to sú tie športové časti, a druhá za komerčným," priblížil Lukáš Vančo z KPMG s tým, že štát má prevziať práve nekomerčnú časť. Štát by mal podľa jeho slov taktiež prevziať aj časť nákladov, ktoré vznikli v minulosti.
Národný futbalový štadión v Bratislave pôvodne zamýšľal postaviť podnikateľ Ivan Kmotrík starší. Neskôr však avizoval, že nebude ďalej financovať výstavbu NFŠ z vlastných peňazí. Premiér Robert Fico v máji tohto roka ohlásil, že štadión postaví štát.

 

zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu Juraja Draxlera

Categories: 
Aktuality