Firmy investujúce do vedy a výskumu budú mať daňové úľavy

Nachádzate sa tu

2. 1. 2015

Podporovať vedu a výskum sa oplatí. Firmy, ktoré investujú do inovácií, totiž od 1. januára  tohto roku získajú nárok na daňové úľavy, tzv. superodpočet.  Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda vlády SR Robert Fico. Splnil tak už ôsme opatrenie z balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí.

Novela zákona o dani z príjmov zavádza významné daňové úľavy na podporu vedy a výskumu. „Konkrétne 25 % zo skutočne vynaložených nákladov na vedu a výskum, 25 % zo mzdových nákladov zamestnancov, novoprijatých absolventov stredných a vysokých škôl v roku ich prijatia do zamestnania a 25 % z medziročného nárastu nákladov na vedu a výskum,“ upresnil predseda vlády SR Robert Fico.

Daňovú úľavu na podporu vedy a výskumu prijali pozitívne aj samotné podnikateľské subjekty. Predseda vlády uviedol, že hoci opatrenia vo vládnom pozitívnom sociálnom balíčku boli zamerané predovšetkým na nárast čistej mzdy zamestnancov a na pokles nezamestnanosti, sú v ňom aj opatrenia v prospech podnikateľských subjektov.

Robert Fico pripomenul, že Slovensko nemôže byť dlhodobo krajinou, ktorá je odkázaná len na montovanie alebo na pracovnú silu lacnejšiu ako v okolitých štátoch. „Musíme motivovať podnikateľské subjekty, ktoré majú svoju vedeckú a výskumnú základňu, aby pokračovali ešte intenzívnejšie a ak do toho budú dávať svoje peniaze, musí sa im to prejaviť v podobe superodpočtu,“ zdôraznil premiér.

Štát v roku 2014 hospodáril lepšie, ako si naplánoval

Pôvodne plánovaný deficit verejných financií na rok 2014 bol v skutočnosti o 400 miliónov eur nižší. „Hotovostný deficit je o pol percenta HDP nižší, ako bol plánovaný v štátnom rozpočte,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii aj minister financií SR Peter Kažimír.

V porovnaní s rokom 2013 klesol v uplynulom roku o 1 % HDP aj štátny dlh.

Rok 2014 bol pre slovenskú ekonomiku a verejné financie úspešný,“ skonštatoval predseda vlády SR Robert Fico. Vláda ozdravila verejné financie, klesal verejný dlh a ekonomika rástla najmä z domácich zdrojov. Klesla tiež nezamestnanosť. Dôležité však podľa premiéra Roberta Fica je, že rástla zamestnanosť a podarilo sa vytvoriť 50 000 nových pracovných miest.

pozrite si tlačovú besedu

Categories: 
Aktuality