Fico: Prílev migrantov môže byť spojený aj s prítokom nebezpečných ľudí

Nachádzate sa tu

4. 9. 2015

Spravodajské informácie hovoria, že nekontrolovaný prílev migrantov na územie EÚ so sebou prináša aj riziko prílevu ľudí s veľmi nebezpečnými zámermi, ľudí spojených s rôznymi teroristickými iniciatívami a ak bude pokračovať tento nekontrolovaný prílev, bude sa zvyšovať aj ohrozenie vnútornej bezpečnosti EÚ. Po dnešnom mimoriadnom summite lídrov krajín V4 v Prahe to povedal slovenský predseda vlády Robert Fico s tým, že V4 odmieta povinné kvóty na prerozdelenie migrantov v rámci EÚ a vyslovuje sa za zachovanie schengenského priestoru.

Šéf slovenskej exekutívy zdôraznil, že prioritou je zachovanie Schengenu a na tom sa dnes zhodli aj krajiny V4. "Vláda SR aj vlády krajín V4 sú ochotné pomôcť Taliansku a Grécku technicky, materiálne a finančne, ak budú tieto krajiny dôsledne chrániť schengenskú hranicu," odkázal Fico.
Na margo kvót zopakoval, že sú neprijateľné. "Odmietam moralizovanie slovenskej vlády za to, že chceme dôsledne chrániť schengenskú hranicu. Na moralizovanie chceme odpovedať konkrétnymi návrhmi. Prijali sme dnes dokument, ktorý je podstatne vážnejší, ako si myslíme. Formuje postoje štyroch suverénnych štátov EÚ a obsahuje určité pokyny aj pre ministrov vnútra, ktorí budú rokovať 14. septembra," uviedol.
Podľa Fica bol dnešný summit V4 prejavom solidarity voči všetkým, ktorí to naozaj potrebujú. "Chceme jasne rozlišovať medzi ekonomickými a ďalšími migrantmi, ktorí potrebujú ochranu života či zdravia. Považujeme naše spoločné vyhlásenie za písomnosť, ktorá potvrdzuje záujem V4 za každú cenu zachovať hodnotu Schengenu, lebo sloboda pohybu je jeden zo základných pilierov EÚ," dodal Fico s tým, že uzatvorenie hraníc vo vnútri Schengenu by bolo obrovskou prehrou európskej politiky.

Český premiér a hostiteľ summitu Bohuslav Sobotka zdôraznil, že migrácia je spoločný európsky problém. "To, čo sledujeme teraz, je chaos, ktorý znižuje reputáciu EÚ vo svete. Súčasná situácia je výzvou pre všetky krajiny EÚ a potrebujeme rýchlu a spoločnú reakciu únie. Európa musí mať funkčnú migračnú politiku, ale musí fungovať aj návratová politika, aby sme vracali späť do vlasti tých, ktorí nárok na azyl nemajú," povedal. Aj Sobotka upozornil, že všetky štáty Schengenu musia plniť svoje záväzky pri ochrane vonkajšej hranice.

Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán zdôraznil, že občania stredoeurópskych krajín cítia obavy a nevedia, či vládna moc je pánom situácie. "Áno, sme pánmi situácie, chceme nimi zostať a presadíme právne normy, cez ktoré ochránime našich občanov," uistil.

Poľská premiérka Ewa Kopaczová deklarovala, že Poľsko je stále solidárne, neodvracia sa od problémov svojich európskych partnerov ani od situácie utečencov. "Nie sme slepí voči kríze, preto chceme byť solidárni. Ale bez plnej kontroly nad procesom prijímania utečencov, bez možnosti preveriť týchto ľudí, nemôžme hovoriť o zodpovednosti," uzavrela.

Fico a Sobotka budú o migrantoch hovoriť aj v pondelok (7.9.) v Bratislave po historicky prvom spoločnom rokovaní českej a slovenskej tripartity. K dvojici politikov sa pridá aj rakúsky kancelár Werner Faymann.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu po rokovaní V4 v Prahe

Aktuality