Druhým sociálnym balíčkom chce vláda pomôcť mladým rodinám

Nachádzate sa tu

16. 1. 2015

Viac ako polovica opatrení z prvého pozitívneho balíčka je už splnená. Keďže vláda aj naďalej zlepšuje výber daní, bojuje proti daňovým únikom a úspešne konsoliduje verejné financie, rozhodla sa vytvoriť tzv. druhý pozitívny sociálny balíček, ktorý bude zameraný na podporu mladých rodín a vytváranie pracovných miest.

Súčasťou druhého sociálneho balíčka bude opatrenie na podporu detských kútikov a zamestnávania žien s malými deťmi. „Chceli by sme vytvoriť podmienky na to, aby ženy, ktoré sa starajú o deti do 6 rokov, mali možnosť nastúpiť do zamestnania,“ oznámil predseda vlády SR Robert Fico. Podľa aktuálnych štatistík totiž pracuje len 40 % týchto žien, čo súvisí aj s nedostatkom kvalitných opatrovateľských služieb. Rezort školstva už pripravuje kroky na zvýšenie kapacít predškolských zariadení.  

Opatrenie, ktoré dnes predstavili predseda vlády SR Robert Fico a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, podporí zriaďovanie detských kútikov na pracovisku. Žena, ktorá nastúpi do práce, tak bude môcť zveriť svoje dieťa do starostlivosti kvalifikovaných zamestnancov. „Ponúkame zamestnávateľom, že štát zaplatí kvalifikovanú silu, ktorá sa bude o deti starať a všetok neinvestičný materiál na zabezpečenie tohto priestoru, teda hračky, postieľky, nábytok,“ objasnil premiér Robert Fico. Od zamestnávateľov očakáva, že dajú k dispozícii priestor vo svojom podniku.

Navyše, ak zamestnávatelia vytvoria pre ženy s malými deťmi nové pracovné miesto, vláda je pripravená preplatiť im až 90 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve po dobu 10 mesiacov. „Bude však musieť ísť o trvalý pracovný pomer,“ spresnil Robert Fico. Minister Ján Richter doplnil, že pracovný pomer musí byť uzatvorený na dobu neurčitú, povolené bude ale vytvárať skrátené pracovné úväzky.

„Ak pôjde o zamestnávanie matiek s deťmi staršími ako 6 rokov a mladšími ako 10 rokov, neočakávame detské kútiky, ale sme pripravení poskytnúť zamestnávateľovi pri vytvorení nového trvalého pracovného miesta 50 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ uviedol predseda vlády.

Na projekt je vyčlenených 23 miliónov eur z eurofondov, ktoré je potrebné vyčerpať do konca roku 2015, preto chce vláda projekt spustiť už od februára. „Ak sa projekt osvedčí, nadviažeme naň od roku 2016 cez nový Operačný program Ľudské zdroje,“ informoval minister práce Ján Richter.

Jedna firma môže takýmto spôsobom zamestnať maximálne desať žien, minister práce predpokladá, že vďaka tomuto opatreniu môže vzniknúť približne 5000 pracovných miest.

zdroj: ÚV SR

pozrite si tlačovú besedu

Aktuality