Dobrovoľní hasiči v Bratislavskom kraji dostali prívesy s protipovodňovou technikou

Nachádzate sa tu

19. 5. 2015

Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a minister životného prostredia Peter Žiga  v utorok 19. mája 2015 v bratislavskej mestskej časti Devín odovzdali dobrovoľným hasičom z Bratislavského kraja prvých 13 prívesov s protipovodňovou technikou.

„Celkovo je na Slovensko určených 621 vozíkov, ktoré sú financované zo zdrojov Európskej únie a z programu ministerstva životného prostredia. Spolu sa nám podarilo urobiť veľký balík za 63 miliónov eur, z ktorého sa nakupujú nielen tieto vozíky, ktoré stoja spolu okolo 10 miliónov eur, ale robia sa aj ďalšie veľké protipovodňové opatrenia," povedal Robert Kaliňák.

Táto technika je financovaná z Projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je súčasťou Operačného programu Životné prostredie v rámci prioritnej osi 2 Ochrana pred povodňami. Súčasťou projektu je aj výcvik a zaškolenie zásahových kapacít pre manipuláciu a používanie daného vybavenia, pričom vzdelávanie bude realizované v regiónoch podľa  príslušných obcí.

„Pravidelne a bohužiaľ stále častejšie sme svedkami veľkých výkyvov počasia, keď extrémne sucho striedajú intenzívne dažde a po nich sa privalí povodeň. A vtedy vodohospodári, ktorí sú skúsení profesionáli, spoja svoje sily s hasičmi, záchranármi a často aj s vojakmi, aby ochránili ľudí a ich majetok," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Protipovodňové vozíky obsahujú kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Poputujú do najohrozenejších obcí na celom Slovensku.


zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Regióny