Približne 500 vystavovateľov sa prezentuje na 42. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa dnes začala v Nitre. Na výstavnej ploche vyše 30.000 štvorcových metrov sa predstavujú firmy nielen zo Slovenska a z Českej republiky, ale aj z Maďarska, Poľska, Holandska, Bulharska, zo Srbska a Slovinska.
"Posledné štyri roky má veľtrh rastovú tendenciu a stúpa aj počet návštevníkov. V tomto roku očakávame, že za štyri dni navštívi veľtrh vyše 100.000 ľudí," skonštatoval riaditeľ podniku Agrokomplex – Výstavníctvo, š.p. Eduard Krcho. Súčasťou Agrokomplexu sú tematické výstavy a sprievodné podujatia pre laickú i odbornú verejnosť.
Poľnohospodársky a potravinársky veľtrh sa už tradične koná v období ukončenia žatvy. "Tohtoročné úrody sú na úrovni päťročného priemeru a sú dôvodom na optimizmus, pretože aj tento rok bude dostatok zrna. Rastlinná produkcia dosahuje hodnoty, ktoré zabezpečujú sebestačnosť produktov rastlinnej výroby," povedal počas otvorenia veľtrhu premiér Robert Fico. Žatevné práce na Slovensku a ich výsledky potvrdzujú podľa jeho slov prehlbujúce sa rozdiely medzi jednotlivými regiónmi aj podnikmi, zapríčinené nepriaznivým počasím. Extrémne suchý jún a júl sa podpísali pod poškodenie stavu jesenných plodín, u ktorých môžeme očakávať podstatne nižšie úrody, než na aké sme boli zvyknutí v uplynulých rokoch. "Musíme byť pripravení reštrukturalizovať poľnohospodársku výrobu a oveľa viac ako doteraz využívať závlahy. Pred rokom 1990 sme mali na Slovensku vybudované závlahy na 320.000 hektároch, v súčasnosti je z tejto sústavy funkčných približne 60.000 hektárov," skonštatoval premiér. Intenzívne zavlažovaná je plocha zhruba 10.000 hektárov. "To je iba zlomok z celkovej plochy 1,2 milióna hektárov ornej pôdy a musím konštatovať, že v našej krajine sa závlahy zväčša využívajú iba ako zriedkavý doplnok a nie ako systémový intenzifikačný a stabilizačný faktor poľnohospodárskeho systému."
Podľa slov premiéra upozorňujú odborníci aj na to, že bude treba komplexne meniť či inovovať spôsob hospodárenia na pôde. Novým teplotným a zrážkovým pomerom bude treba prispôsobovať skladbu a nadväznosť pestovania jednotlivých plodín. Nevyhnutné je vyberať rastliny s lepšou schopnosťou odolávať stresu z nedostatku vody a vysokých teplôt, ako aj rastliny s vyššími úrodami, dlhšou odolnosťou voči chorobám, lepšou chuťou a výživnou hodnotou, efektívnosťou využitia živín a vody. Treba tiež oživiť činnosť šľachtiteľských ústavov a podporiť inštitúcie, ktoré by sa podieľali na šľachtení nových odrôd, vhodných pre podmienky meniacej sa klímy.
zdroj: TASR